Item image

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi - Maden ve Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü

Çalışma Saatleri:
Pazartesi:
08:30 - 18:30
Salı:
08:30 - 18:30
Çarşamba:
08:30 - 18:30
Perşembe:
08:30 - 18:30
Cuma:
08:30 - 18:30
Cumartesi:
Kapalı
Pazar:
Kapalı
Yetkili İletişim Yol Tarifi Şirket Yetkilisi Misiniz?

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi – Maden ve Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’ne bağlı olarak Yeşiloba Yerleşkesi’nde yer almaktadır./p>

Maden ve Cevher Hazırlama Mühendisliği, madenlerin işletilmesi ve zenginleştirilmesi işlemlerinde jeoloji, jeofizik, inşaat, makine, fizik, kimya, elektrik, metalürji, termodinamik, bilgisayar ve çevre mühendislikleri gibi pek çok disiplinin temel mühendislik tekniklerini madencilikte uygulayan çok geniş çalışma alanına sahip ve ülke ekonomisine katma değeri yüksek bir mühendislik disiplinidir.
Maden ve Cevher Hazırlama Mühendisliği, madenlerin doğada aranması, yerlerinin bulunması, rezervlerinin tespit edilmesi, ekonomik olup olmadığının belirlenmesi, madenlerin kazılması, çıkarılması, üretilmesi, hammaddeye dönüşmesi için zenginleştirilmesi vb. pek çok teknik çalışmaları gerçekleştirirken mühendisliğin temel ilke ve yaklaşımlarını kullanır. Tüm bu çalışmaları yaparken Maden ve Cevher Hazırlama Mühendislerinin hedefi Ekonomi-Güvenlik-Çevre üçgeni içinde çalışmaktır.

Maden ve Cevher Hazırlama Mühendisliği, temel fen ve mühendislik tekniklerini madencilikte uygulayan çok geniş çalışma alanına sahip bir mühendislik disiplindir. Bu bölüm eğitiminde, değişik anabilim dallarında uzmanlaşmış akademik öğretim üyesi kadrosu ile lisans ve lisansüstü seviyede temel mühendislik ve uzmanlık eğitimi verilmektedir.