Item image

Atatürk Üniversitesi - Maden Mühendisliği Bölümü

Çalışma Saatleri:
Pazartesi:
09:00 - 18:00
Salı:
09:00 - 18:00
Çarşamba:
09:00 - 18:00
Perşembe:
09:00 - 18:00
Cuma:
09:00 - 18:00
Cumartesi:
Kapalı
Pazar:
Kapalı
Yetkili İletişim Yol Tarifi Şirket Yetkilisi Misiniz?

Atatürk Üniversitesi – Maden Mühendisliği Bölümü, 07.05.2009’da Erzurum Atatürk Üniversitesi Oltu Yer Bilimleri Fakültesi’nde kurulmuş; bölümümüzde madenlerin işletilmesi, işlenmesi vs. her aşamada ihtiyaç duyulan temel bilgilerin uluslararası kabul görmüş normlarda verilmesi amaçlanmış; müfredatımız sektörün gereksinim ve beklentilerini karşılayacak şekilde oluşturulmuş; bölümümüz laboratuvar ve diğer altyapı imkanları açısından madencilik teknolojilerinin geliştirilmesi ve bu teknolojilerin kullanımına yönelik Ar-Ge faaliyetlerine öncelik veren ciddi projeleri üretecek şekilde yapılandırılmaya çalışılmıştır. Bu perspektifle, maden mühendisliği eğitimini günün şartlarına göre şekillendirmeye ilişkin görev anlayışımız, gelecek yıllarda da sürecektir.

Bölümümüzün öğretim kadrosu, saygın üniversitelerde doktoralarını tamamlamış ve doktora sonrası akademik çalışmalarını sürdürmekte olan genç ve dinamik bir kadrodur. Farklı uzmanlıklara sahip öğretim üyelerimiz, öğrencilerin maden mühendisliği biliminde kendilerini geliştirmelerine yardımcı olmaktadır ve öğrencilere farklı alanlarda yol göstermektedirler.

Eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince; ilk iki yılda temel fen bilimleri ve mühendislik konularına ağırlık verilirken, son iki yılda, madenlerin çeşitli yöntemler ile aranması, ekonomik, güvenli ve çevreye uyumlu bir şekilde işletilmesi, işletme mühendisliği, cevher hazırlama mühendisliği ve yer mühendisliği konularına ağırlık verilmektedir. Eğitim, teorik ve pratik olarak yapılmaktadır. Mezun olabilmek için yaz stajı zorunluluğu vardır.