Item image

Batman Üniversitesi - Maden Mühendisliği Bölümü

Çalışma Saatleri:
Pazartesi:
09:00 - 18:00
Salı:
09:00 - 18:00
Çarşamba:
09:00 - 18:00
Perşembe:
09:00 - 18:00
Cuma:
09:00 - 18:00
Cumartesi:
Kapalı
Pazar:
Kapalı
Yetkili İletişim Yol Tarifi Şirket Yetkilisi Misiniz?

Batman Üniversitesi – Maden Mühendisliği Bölümü, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi bünyesinde 2 Haziran 2010 tarihinde 5668 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu gereğince kurulmuştur. Yükseköğretim Kurulu kriterlerine göre yeterli akademik personele ve gerekli altyapıya ulaştığında eğitim-öğretime başlayacaktır.

Maden Mühendisliği Bölümü’nün görevi, öğrencilerine, madenlerin bulunması, çıkarılması ve zenginleştirilmesi konularında temel ve mühendislik bilimi eğitimi vermektir. Ayrıca, madenlerin ekonomik ve çevreye duyarlı bir şekilde işletilmesi için yeni teknolojileri uygulayabilen, madencilikle ilgili bütün konularda yurt içi ve yurt dışında çalışabilecek birikime sahip, takım ve disiplinler arası çalışmalara yatkın, çevreye ve etik değerlere saygılı mühendisler ve araştırmacılar yetiştirmektir.

Eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince; ilk iki yılda temel fen bilimleri ve mühendislik konularına ağırlık verilirken, son iki yılda, madenlerin çeşitli yöntemler ile aranması, ekonomik, güvenli ve çevreye uyumlu bir şekilde işletilmesi, işletme mühendisliği, cevher hazırlama mühendisliği ve yer mühendisliği konularına ağırlık verilmektedir. Eğitim, teorik ve pratik olarak yapılmaktadır. Mezun olabilmek için yaz stajı zorunluluğu vardır.