Item image

Çayeli Bakır İşletmeleri A.Ş.

Çalışma Saatleri:
Pazartesi:
00:00 - 00:00
Salı:
00:00 - 00:00
Çarşamba:
00:00 - 00:00
Perşembe:
00:00 - 00:00
Cuma:
00:00 - 00:00
Cumartesi:
00:00 - 00:00
Pazar:
00:00 - 00:00
Yetkili İletişim Yol Tarifi Şirket Yetkilisi Misiniz?

Çayeli Bakır İşletmeleri A.Ş., 1983 tarihinde Türk ve yabancı sermaye ortaklığı olarak kurulmuş bir madencilik şirketidir. Firma, 2004 yılında Kanadalı madencilik firması olan Inmet Mining tarafından satın alınmıştır. 2013 yılında ise First Quantum Minerals Ltd. firması Inmet Mining’i satın alarak Çayeli Bakır İşletmeleri’nin de sahibi olmuştur.

Bakır ve çinko cevheri üreten Çayeli Bakır, Rize’nin Çayeli ilçesi Madenli Beldesi’nde 1994 yılından bu yana operasyonlarını sürdürmektedir. Yeraltı madenciliği ile yılda 1.3 milyon ton cevher üretme ve işleme kapasitesiyle yaklaşık 160 bin ton bakır konsantresi ve 100 bin ton çinko konsantresi üretim kapasitesine sahiptir.. Türkiye’nin bakır madeni üretiminin yaklaşık üçte birini karşılayan firma, 2013 yılında ödediği 36.7 milyon dolar vergi ile Türkiye’de en çok kurumlar vergisi ödeyen firmalar sıralamasında 32’nci sırada yer almıştır. 2013 yılında 248.3 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren firma, ihracatta Türkiye metal madenciliği sektöründe birinci, genel sıralamada ise 42’nci sıradadır.

Firmada 2014 yılında 1.350.000 ton tüvenan cevher, 155.248 ton bakır konsantresi, 75.352 ton çinko konsantresi üretilmiştir. Üretilen konsantreler Rize Limanı’dan çeşitli ülkelere ihraç edilmektedir.

Yerel istihdama özen gösteren firma, 458 çalışanının büyük çoğunluğunu yöreden istihdam etmektedir. “Asıl Cevherimiz Çalışanlarımız” yaklaşımıyla çalışanlarının güvenliği ve sağlığına her şeyden çok önem veren firmadaki her çalışanın, iş güvenliği veya çevre açısından bir risk görürse üretim sürecini durdurma veya işi reddetme hakkı ve yükümlülüğü bulunuyor. Firmada bu amaçla “Sıfır Deşarj Politikası” ve “Tehlikeli İşi Reddetme Yükümlülüğü” uygulanıyor.

Firma, dış paydaşlarıyla ilişkilerinde katılımcı bir yaklaşım benimsemekte ve iyi yönetişim uygulamaları sergilemeyi hedeflemektedir. Çayeli Bakır, sosyal sorumluluk projelerini ve sosyal fonlarını paydaş temsilcilerinden oluşan bir komite yönetiminde gerçekleştiriyor. Bu komite yöredeki yerel yönetimler, STK’lar, gençler ve kadınlar gibi grupları temsil eden 8 üyeden oluşuyor. Sosyo-ekonomik kalkınmaya yönelik bütün projeler bu komite tarafından değerlendiriliyor.

Firmanın Toplum Kapasitesini Geliştirme Programı kapsamında, bölgedeki gelir getirici faaliyetlerin desteklenmesi, genç nüfusa mesleki eğitimler verilerek ülkemiz madencilik sektörüne nitelikli işgücü yetiştirilmesi, iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri verilmesi ve yöredeki kadınlara mesleki kurslar açılması gibi uzun vadeli kapasite geliştirme ve toplumsal kalkınma faaliyetleri yürütülmektedir.

Maden ömrünün 2019 yılında tamamlanacağını duyuran firma, bir taraftan maden arama faaliyetlerine yoğunluk verirken diğer yandan fiziki ve sosyal kapanış planları ile bölgenin ve çevrenin kapanış sürecine hazırlıklarını sürdürüyor.

Firma, Kanada Madencilik Derneği’nin “Sürdürülebilir Madenciliğe Doğru İnisiyatifi”, İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD) ve Türkiye Etik ve İtibar Derneği (TEİD)’nin üyesidir.