Item image

Dedeman Madencilik San. ve Tic. A.Ş. - Erzurum Şubesi

Çalışma Saatleri:
Pazartesi:
09:00 - 18:30
Salı:
09:00 - 18:30
Çarşamba:
09:00 - 18:30
Perşembe:
09:00 - 18:30
Cuma:
09:00 - 18:30
Cumartesi:
09:00 - 17:30
Pazar:
Kapalı
Yetkili İletişim Yol Tarifi Şirket Yetkilisi Misiniz?

Dedeman Madencilik San. ve Tic. A.Ş.’nin temelleri 1947 yılında, Kayseri’ye bağlı Pınarbaşı/Toruntepe’de temelleri atılmış olup, gelişimini sektörün ihtiyaçlarına göre şekillendirerek, Türkiye’nin maden zenginliğini yeryüzüne çıkarmak ve ekonomiye kazandırmak için tam 60 yıldır aralıksız çalışıyor. Kurucusu Kemal Dedeman’ın altını çizdiği “Türkiye’nin yeraltı ve yerüstü zenginliklerini değerlendirerek yarına bir “değer” bırakmak” misyonu ve Türkiye’de madenciliğin öncü ve köklü kuruluşlarından biri olmanın gururuyla ” çağdaş işletmelerde çevreye saygılı üretim” felsefesiyle faaliyetlerini sürdürmektedir. Dedeman, sadece madencilikte değil faaliyet gösterdiği tüm alanlarda çevre dostu politikalarıyla, lidere yakışan çevre sorumluluklarını daima taşımaktadır.

Çıkardığımız yeraltı zenginlikleri için doğaya şükran borcumuzu ağaç dikerek ödüyoruz ve madenlerimizin etrafında ormanlar kuruyoruz. Tüm çalışanlarımız, aynı çevre sorumluluğuyla, tabiattan aldığını tabiata vermek için adeta yarışıyor. Madenciliğin şartları tüm dünyada zorludur. Buna rağmen çevre hassasiyeti gösterebilmek, her maden şirketi için geleceğe verilen önemin ve gelecek nesillere yapılan yatırımın bir göstergesidir.
“Doğa bize karşı cömerttir; tabii ona karşı sorumluluk alanlarımızda biz de cömert olabilirsek.”

KROM
1947 yılında Kayseri iline bağlı Pınarbaşı, Toruntepe’de başlayan krom madenciliğimiz, 1985 yılında Pulpınar işletmelerimizin, 2006 yılında Adana Aladağ yeraltı ve açık krom işletmelerinin, 2007 yılında da Pozantı ve Aladağ zenginleştirme tesislerinin üretime katılımıyla büyüyerek devam etmektedir. Bugün, yıllık 525 bin ton krom cevheri üretim kapasitesine ulaşılmıştır. Triyaj, jig ve konsantratör tesislerimizde düşük tenörlü krom cevherini zenginleştirerek 120 bin ton yüksek tenörlü parça cevher ve 70.000 ton konsantre ürün ekonomiye kazandırılmaktadır. Krom atıkları (şlam) ise 2007 yılında kurulan “Şlam zenginleştirme (MGS)” tesislerinde değerlendirilmekte ve bu tesisten 75 mikron tane boyutunda, yıllık 10.000 ton kimya endüstrisine yönelik özel krom konsantresi üretimi hedeflenmektedir. Eskişehir ve Adana bölgelerindeki arama ve yatırım çalışmalarımızın artmasıyla krom cevheri üretimimiz 725.000 tona , yıllık krom satışımız da 240.000 tona ulaşacaktır.

KURŞUN & ÇİNKO
1964 yılında başlayan kurşun ve çinko madenciliğimiz, yeni yatırımlarla büyüyerek devam etmektedir. Kayseri ve Niğde sahalarımızda 2006 yılına kadar 1,5 milyon ton kurşun, çinko ve gümüş içeren cevher çıkarılmış, üretilen cevherin % 70’i Çinkur İşletmeleri A.Ş.’ ye satılmış, % 30’u ise ihraç edilmiştir. Kayseri-Aladağ bölgesinde oksitli, Çadırkaya bölgesinde ise sülfürlü cevher üretimi yapılmaktadır. 2008 yılında 90 bin ton sülfürlü ve oksitli cevher üretilecektir. Üretilen oksitli cevherin yüksek tenörlü kısmı minimum % 25 zengin çinko cevheri olarak satılırken; düşük tenörlü kısmı ve sülfürlü cevherin tamamı 2006 yılı sonundan itibaren Çadırkaya’daki flotasyon tesislerimizde zenginleştirilerek ihraç edilmektedir. Balıkesir/Balya ve Gümüşhane/Kırkpavli bölgelerinde yapılan sondaj çalışmalarında 5 milyon tonunun üzerinde sülfürlü kurşun-gümüş cevheri tespit edilmiştir ve rezerv arttırma çalışmaları hızla devam etmektedir.