Item image

Hacettepe Üniversitesi - Maden Mühendisliği Bölümü

Çalışma Saatleri:
Pazartesi:
08:00 - 18:00
Salı:
08:00 - 18:00
Çarşamba:
08:00 - 18:00
Perşembe:
08:00 - 18:00
Cuma:
08:00 - 18:00
Cumartesi:
Kapalı
Pazar:
Kapalı
Şirket Yetkilisi Misiniz?

Hacettepe Üniversitesi – Maden Mühendisliği, 1966-1967 yıllarında Hacettepe Üniversitesi ve Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından yerbilimleri konusunda bir araştırma enstitüsü kurulması sonucu açılmıştır. Bu çalışmaların sonucunda, Hacettepe Üniversitesi bünyesinde iki programdan (Maden ve Jeoloji) oluşan Yerbilimleri Enstitüsü kurulmuştur. Bu eğitim kurumuna M.T.A., öğretim elemanları sağlamış ve laboratuvar olanakları ile destek olmuştur. Ülke ihtiyaçları göz önünde bulundurularak maden programı, cevher hazırlama ağırlıklı olarak 1968 yılında eğitime başlamıştır.

Bölümümüzde Cevher Hazırlama (1968) ve Maden İşletme Anabilimdalları mevcuttur. Maden mühendisliği disiplini ve ilgi alanının geniş olması nedeniyle, bölümde öğrencilerin istediği konularda daha çok bilgilendirilmesini sağlayan seçmeli dersler bulunmaktadır. Ayrıca, kuramsal dersler ile birlikte laboratuvar uygulamalarına da ağırlık verilmektedir. Her biri 20 iş günü olan iki yaz stajının yapılması bütün öğrenciler için zorunludur.

Bölümümüzde Maden İşletme, Kaya Mekaniği, Cevher Hazırlama ve Kimyasal Analiz Laboratuvarları bulunmaktadır. Bu laboratuvarlarda bütün testler standartlara uygun bir şekilde yapılmakta olup, cevher hazırlama testleri, yeraltı ve yerüstü maden işletmeleri ve tüneller ile ilgili her türlü hizmet verilebilmektedir.

Bölümümüzde lisans öğrencilerinin kullanımına sunulmuş olan tam donanımlı 20 adet PC’den oluşan bir bilgisayar laboratuvarı bulunmaktadır. Mezunlar, çeşitli kömür ve metal madenlerinde, cevher hazırlama ve zenginleştirme tesislerinde, çimento sanayiinde, çeşitli ulaşım tünellerinin açılmasında, taş-mermer ocaklarında ve seramik endüstrisinde, proje ve fizibilite hazırlayan mühendislik-müşavirlik bürolarında iş bulabilmektedir. Maden mühendislerinin ayrıca Kanada, Avusturalya ve Güney Afrika gibi madencilik alanında gelişmiş ülkelerde iş bulmaları söz konusudur.