Item image

Hattat Enerji ve Maden Tic. A.Ş. - Amasra Taşkömürü İşletmeleri

Çalışma Saatleri:
Pazartesi:
08:00 - 18:30
Salı:
08:00 - 18:30
Çarşamba:
08:00 - 18:30
Perşembe:
08:00 - 18:30
Cuma:
08:00 - 18:30
Cumartesi:
Kapalı
Pazar:
Kapalı
Yetkili İletişim Yol Tarifi Şirket Yetkilisi Misiniz?

Hattat Enerji ve Maden Tic. A.Ş. – Amasra Taşkömürü İşletmeleri; Hema Dış Ticaret A.Ş’nin Türkiye’de ve Avrupa’da devam etmekte olan en büyük kömür madeni projesidir. Proje sahası Türkiye’nin kuzeyinde Zonguldak Taşkömürü Havzası’nda yer almaktadır. 573 milyon ton jeolojik kaynağa sahip olan sahanın madencilik haklarını HEMA, 2005 yılında Türkiye Taşkömürü Kurumu’ndan rödevans anlaşmasıyla 20 yıllığına almıştır.

Bölge Jeolojisi
Bölgede kömür taşıyan katmanlar, (aşağıdan yukarıya): Alacaağzı Formasyonu (Üst Vizeen-Namuriyen yaşlı), Kozlu Formasyonu (Üst Namuriyen-Vestfaliyen A yaşlı) ve Karadon Formasyonu (Vestfaliyen B, C, D yaşlı ) olmak üzere üç birime ayrılmıştır.

Arama Çalışmaları
Daha önce MTA tarafından 1956 yılında başlatılan ve 2000 yılına kadar sürdürülen arama çalışmaları HEMA tarafından devam ettirilmiş olup sahada günümüze kadar 201 adet derin sondaj tamamlanmıştır. Arama çalışmalarına 6 adet derin sondaj makinesi ile devam ettirilmektedir. Arama çalışmalarında elde edilen verilerden yola çıkarak kaynak ve rezerv hesaplama çalışması yapılmıştır. Bu çalışmalarda JORC-koduna uygun olarak 265 milyon ton ekonomik rezerv tespit edilmiştir.

Hazırlıklar
Ana hazırlıkların ilk aşaması olan kuyu açma çalışmaları kapsamında 3 adet kuyu açılması işi tamamlanmıştır. Kuyuların derinlikleri; 570m, 700m ve 730mdir. Kuyuların faydalı çapları 8 metredir. Ayrıca, ana hazırlıkların kapsamında, yüzeye yakın üretim panolarına ulaşmak için 2 adet ve derin kotlardaki üretim panolarına ulaşmak için 3 adet galeri açma çalışması devam etmektedir. Batı sahasında 7 damar, Doğu Sahasında 4 damar ve Güneydoğu Sahasında 2 damar için hazırlık planları yapılmıştır.

Üretim
Bu projede üretim, tam mekanize dönümlü uzunayak madenciliği kullanılarak yapılacak olup hedeflenen yıllık üretim miktarı 5 milyon tondur.