Item image

İMDER - Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği

Çalışma Saatleri:
Pazartesi:
09:00 - 18:30
Salı:
09:00 - 18:30
Çarşamba:
09:00 - 18:30
Perşembe:
09:00 - 18:30
Cuma:
09:00 - 18:30
Cumartesi:
Kapalı
Pazar:
Kapalı
Yetkili İletişim Yol Tarifi Şirket Yetkilisi Misiniz?

2002 yılında kurulan İMDER – Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği, ekonomimizin önemli aktörleri olan BORUSAN, ÇUKUROVA, E-MAK, ENKA, ERG, GAMA, HİDROMEK, STFA, IŞIKLAR, KOÇ, SANKO, SABANCI, TEKNO gibi kuruluşların sektördeki firmalarını çatısı altında toplamıştır. 75 yıllık İş ve İnşaat makine ve ekipmanları sektörümüzün İMDER üyesi 38 firma %93’ünü temsil etmektedir. Ülkemizin alt/üst yapı, bayındırlık ve yatırımlara yönelik tüm alanlara hitap eden sektörde TÜİK’e göre; 2.000 imalatçı ve 14.000 distribütör firma faaliyet gösterirken, 15.000 kadın ve 110.000 erkek olmak üzere 125.000 kişi çalışmaktadır. 100.000 kişiye yakın operatör ve kullanıcı ile birlikte doğrudan ve dolaylı olarak 900.000 kişiye istihdam sağlanmaktadır.

Tamamen yatırımlara yönelik faaliyet gösteren Sektörümüz 6,5 milyar USD Ticaret hacmi, 2015 yılında 120’den fazla ülkeye 1,2 Milyar USD düzeyinde ihracat gerçekleştirilirken ülkemizin 2023 yılı hedefleri doğrultusunda ihracatın 10 milyar USD düzeyine ulaşılması hedeflenmiştir. İhracat hedefini gerçekleştirmek için 13,8 Milyar USD’lik üretim ve ülkemizde yerli ve yabancı 4,5 Milyar USD yeni yatırım yapılması ihtiyacı bulunmaktadır. 2015 yılında 12.700 satış âdeti ile Avrupa 4.’sü olan Türkiye ayrıca Avrasya’nın en büyük 6. İş ve İnşaat Makinaları İmalat sanayisidir. İş Makinaları Sektöründe imalat yapan firmalar %55 yerli girdi ile üretimin %45’ini ihracat yapmaktadır. Dünya iş makinaları sektörü 200 milyar USD ticaret hacmi ile Dünya ekonomisinde önemli bir yere sahiptir. 2030 yılına kadar ülkemizde 1,3 Trilyon USD yatırım planlanmaktadır. 2030’lu yıllarda Ülke iş ve İnşaat Makinaları Sektörü 30.000 satış adedi ile 30 Milyar USD ticaret hacmine ulaşacağı tahmin edilmektedir.

2007 yılında TÜRKİYE ismini, 5253 sayılı kanun gereği ilgili tüm bakanlıkların oluru ve İçişleri Bakanlığı’nın onayı ile kullanmayı hakeden 485 dernekten biri olmayı başaran ve Türkiye’nin en büyük holdingleri’nin ve sektörün en büyük ve güçlü firmaları’nın üyesi olduğu İMDER, her yıl yeni üyeleriyle büyümeye devam etmektedir. İMDER, faaliyetlerini ulusal ve uluslararası platformlarda etkili ve güçlü bir şekilde sürdürmekte ve ulusal ve uluslararası alanda iş makinaları sektör ile ilgili tüm organizasyonlarda TÜRKİYE İş Makinaları Sektörü’nü temsil etmektedir.

İMDER’in Ana Çalışma Alanları
İMDER bünyesinde, İMDER üyeleri ve Sektör Komiteleri Üyeleri ile birlikte 200`e yakın firma temsil edilmektedir. 2002 senesinde kurulan Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği olan; İMDER’in ana çalışma alanları kısaca aşağıdaki başlıklar ile özetlenebilir;
– Üyeler arası ilişkilerin ‘Etik Rekabet ve Kanunlar’ çerçevesinde arttırılması,
– Sektörün ihtiyaç ve problemlerinin çözüldüğü platform olmak,
– Sektör ile devlet arasındaki ilişkilerin düzenlenmesi,
– “Sektör ve devlet” ile beraber AB ve Uluslalarası ilişkileri düzenlemek ve organize etmek,
– Ulusal ve Uluslararası fuarlar ve organizasyonlar ile sektörün tanıtımı gerçekleştirmek.

Çalışma esaslarımızda elde edilen başarılar sonucu olarak İMDER’in, sektörümüzde, resmi kurumlar nezdinde, Avrupa ve dünya çapında geldiği konum oldukça başarılıdır. 45 resmi kurumdan bakanlar da dahil; 200 bürokrat ile yüz yüze görüşerek İMDER, sektörümüz ile ilgili güncel tüm çalışmaların içerisinde bizzat bulunmaktadır.

İMDER’in bünyesinde, 8 farklı sektör komitesi yer almaktadır. Bu komiteler arasında, Vinç Sektör Komitesi, Kırıcı, Delici, Kırma, Eleme Makina ve Tesisleri Sektör Komitesi, Kiralama Sektör Komitesi, Kompakt Ekipmanlar Sektör Komitesi, Asfalt, Yol Ekipmanları ve Makinaları Sektör Komitesi, Tünel Makinaları Sektör Komitesi, İmalat Sektör Komitesi, Beton Makina ve Ekipmanları Sektör Komitesi bulunmakta ve her komite için faaliyetler ayrı ayrı devam etmektedir. Her sene 2 ayda bir toplanan bu komiteler, farklı ürün gamlarının temsilcilerini bir araya getirerek, problemleri dinleyerek, dernek çalışmalarını bu problemlere odaklayarak sektör problemlerini çözmeyi amaçlar.