Item image

İş ve İnşaat Makineleri Kümelenme Derneği

Çalışma Saatleri:
Pazartesi:
09:00 - 18:00
Salı:
09:00 - 18:00
Çarşamba:
09:00 - 18:00
Perşembe:
09:00 - 18:00
Cuma:
09:00 - 18:00
Cumartesi:
Kapalı
Pazar:
Kapalı
Yetkili İletişim Yol Tarifi Şirket Yetkilisi Misiniz?

İş ve İnşaat Makineleri Kümelenme Derneği (İŞİM), 2007 yılında yapılan analiz ve çalışmalar sonucunda 2008 yılında kurulmuş olup şu an 134 üyesi bulunmaktadır. Ağırlıklı olarak Ostim bölgesinde yer alan küme üyesi firmalar hafif inşaat makinaları, iş makinaları yedek parçaları, özel amaçlı iş makinaları, maden makinaları ve yedek parçaları, beton santralleri, kırma eleme tesisleri, asfalt plentleri, araç üstü ekipmanlar ve konveyör sistemleri konusunda üretici firmalardan oluşmaktadır.

İŞİM, kurulduğu yıllardan itibaren gerçekleştirdiği faaliyetler ile üyelerinin gelişmesinde önemli katkılarda bulunacak birçok faaliyet gerçekleştirmiştir. Öncelikle üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde son sınıf öğrencileri üye firmalarda bitirme projeleri gerçekleştirdiler. Endüstri Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, İşletme, İktisat ve Uluslararası Ticaret bölümü öğrencileri üye firmalarımızda yaptıkları yıllık öğrenci projeleri ile firmalarımızın problemlerine çözümler ürettiler. Mühendislik öğrenci grupları maliyet analizi, yerleşim planı ve üretim süreçlerinin iyileştirilmesi gibi mühendislik çözümleri üretirken, İktisadi ve idari bilimler fakültesindeki öğrenciler firmaların kurumsallaşma, yurtiçi ve yurtdışı Pazar paylarını arttırabilmek adına farklı projeler ürettiler. Bu projeler hem firmaların sorunlarına çözüm olurken, öğrencilerinde mezun olmadan önce sahada iyi bir deneyim kazanmalarına imkân sağladı.

Bunun dışında kümelenmenin yurtdışı örneklerinin incelendiği ve iyi uygulamaların İŞİM kümesinde de uygulandığı 2 adet AB projesi tamamlandı. Proje kapsamında kümelenme konusunda etkin dökümanlar oluşturulurken, verilen eğitimler ile firmaların gelişmesinde katkılar sağlandı. Bunun yanısıra kümelenmenin başlangıç sürecinde finans kaynağı oluşturuldu. Ayrıca T.C. Ekonomi Bakanlığı Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme Projesi kapsamında eş zamanlı 2 proje tamamlandı.

Ortak düzenlenen katalog ve broşürler, küme web sayfası, ortak katıldığımız fuarlar ile de üyelerimizin tanıtımlarına destek olduk. Yine sektör ile ilgili olabilecek birçok kamu temsilcisini düzenlediğimiz toplantılarda üyelerimizle buluşturduk. Bu sayede üyelerimiz özellikle kamudan beklentilerini ilk ağızdan dile getirmiş oldular.