Item image

İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş.

Çalışma Saatleri:
Pazartesi:
08:30 - 18:30
Salı:
08:30 - 18:30
Çarşamba:
08:30 - 18:30
Perşembe:
08:30 - 18:30
Cuma:
08:30 - 18:30
Cumartesi:
08:30 - 18:00
Pazar:
08:30 - 18:00
Yetkili İletişim Yol Tarifi Şirket Yetkilisi Misiniz?

İstanbul Altın Borsası ve T.C. Hazine Müsteşarlığı’nın altın rafinerileri listesinde ilk resmi altın rafinerisi olarak yer alan İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş, 2007 yılında Orta Doğu’nun altın kalbi olan Dubai Altın Borsası’na da üye olmuştur. Eylül 2011’de Londra Külçe Piyasaları Birliği’nin (LBMA) Dünyadaki En İyi Rafineler Listesine (Good Delivery List) girmeyi başarmış ve bu sayede ürettiği altın külçelerinin ağırlık ve ayarına bakılmaksızın uluslararası piyasada alım – satımı yapılabilen bir firma haline gelmiştir. İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş, daima ilerlemek ve dünya altın rafinerisi sektöründe söz sahibi olmak için gelişen, çözüm ortaklarını geliştiren, çevresinin ihtiyaçlarına karşı duyarlı çalışmalar yapan bir firma olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş. Laboratuarı;
– TS EN ISO/IEC 17025 belgesini alarak TÜRKAK ( Türk Akreditasyon Kurumu) tarafından akredite olmuş ilk altın ve değerli metal rafinerisi laboratuarıdır.
– İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş. Laboratuarı’nda kaliteli hizmet anlayışı ön planda tutularak analizleri gerçekleştirmek laboratuarımızın taahhüdü altındadır. Bu amaç ile oluşturduğumuz kalite sistemi verdiğimiz hizmetin hızlı, hatasız ve kesin olmasını güvence altına almaktadır.
– Analizler son teknoloji cihaz ve donanımlarla alanında uzmanlaşmış eğitimli kadrolar tarafından gerçekleştirilmektedir.
– Bağımsızlık, tarafsızlık ve gizliliği ilke edinen İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş. Laboratuarı; kurum, kuruluş ve üçüncü şahıslardan gelen talepler doğrultusunda uluslararası standartlarda kabul görmüş ya da laboratuar bünyesinde geliştirilmiş yöntemlerle numunelerin analiz ve testlerini yapmaktadır.
– İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş. Laboratuvar’ında; alaşım, metal, sıvı, anot çamuru, kuyumcu cürufu, cevher ve kayaç numunelerinde kıymetli metal analizleri ve çoklu element analizleri yapılmaktadır.

Laboratuarımız 2 ana bölümden oluşmaktadır; Aletli Analiz Laboratuarı ve Kupelasyon Laboratuarı. Aletli Analiz Laboratuarımızda İndüktif Eşleşmiş Plazma Optik Emisyon Spektrometre ( ICP -OES ) cihazları, Atomik Absorpsiyon Spectrometre (AAS) cihazı , kupelasyon fırınları , Fire Assay fırınları, mikro hassas terazi ve mikroskop bulunmaktadır. Kupelasyon Laboratuarımızda titrasyon cihazı, kupelasyon fırınları ve mikro hassas teraziler bulunmaktadır. Homojen olarak hazırlanan numuneler istenilen analize göre işleme alınır. Numunelerde kıymetli metal analizi ve çoklu element analizi yapılmaktadır.

Kıymetli metal analizleri
Numunenin yapısına ve analiz edilecek elementin cinsine göre kupelasyon, fire assay veya asitlendirme işlemi uygulanarak analiz yapılır. Au, Ag, Pd, Pt, Rh analizi yapılır.
Çoklu element analizi
Numunenin yapısına ve analiz edilecek elementin cinsine göre kral suyunda çözme , eritiş veya asitlendirme işlemi uygulanarak analiz yapılır.