Item image

IV. Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi

Çalışma Saatleri:
Çarşamba:
09:00 - 18:00
Perşembe:
09:00 - 18:00
Yetkili İletişim Yol Tarifi Şirket Yetkilisi Misiniz?

Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi, Nükleer Mühendisler Derneği’nin ev sahipliğinde İstanbul’da düzenleniyor. Zirve bugün 8 Mart 2017 tarihinde dördüncü kez düzenlenirken, zirve ile birlikte nükleer sanayinin önde gelen isimleri Pullman İstanbul Convention Center’da bir araya geldi.

4. Nükleer Santraller Zirvesi İstanbul’da başladı. Bu zirve kapsamında en çok dikkat çeken projelerden biri, Sinop Nükleer Santralinin 3 boyutlu simülasyonu oldu.

Zirve kapsamında, 2060 yılına kadar Türkiye, Ortadoğu ve Afrika’da 30 nükleer santral projesinin hayata geçirilmesi bekleniyor. Bu projelerle birlikte toplam 600 milyar dolarlık pazar beklenirken, Türk firmalarının bu yatırımlardan nasıl pay alabileceği değerlendirildi.

Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi iki gün boyunca devam edecek. Zirve kapsamında Japonya, Almanya, Fransa, Çek Cumhuriyeti, İngiltere, Rusya ve Çin’den gelen firmalar bulunuyor. Gelen firmalar, Türk ortaklar bulmak için 200’den fazla ticari eşleştirme görüşmesi yapacak.

4. Nükleer Santraller Zirvesi kapsamında, Sinop nükleer santral projesinin üç boyutlu simülasyonu tanıtıldı ve bu proje yoğun ilgi gördü. Ziyaretçiler, tasarlanan özel bir alanda, Sinop nükleer santral projesinin içinde geziyorlarmış gibi hissettiren bir sanal gerçeklik uygulamasıyla bu hissi yaşadı.

Zirve Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şule Ergün, 4. Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi’nin açılış konuşmasını yaptı. Şule Ergün, yaklaşık 500 bin ayrı parçadan oluşan nükleer santral projelerinin her birinde toplamda 12-14 bin kişilik istihdam sağlandığı bilgisini verdi. Nükleer Enerji Enstitüsü’nün yaptığı çalışmalara göre nükleer santrallerde çalışan her 100 kişi için ekstradan 66 kişilik istihdamın oluşturulduğunu dile getiren Şule Ergün, bu açıdan bakıldığında nükleer santral projelerinin ülke ekonomisi açısından çok önemli olduğunu ve doping etkisi sağladığını dile getirdi.

IV. Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi - Bilgilendirme Kitapçığıİndirmek İçin Tıklayınız