Item image

IV. Uluslararası Taş Kongresi

Çalışma Saatleri:
Pazartesi:
09:00 - 18:00
Salı:
09:00 - 18:00
Çarşamba:
09:00 - 18:00
Perşembe:
09:00 - 18:00
Cuma:
09:00 - 18:00
Cumartesi:
09:00 - 17:00
Yetkili İletişim Yol Tarifi Şirket Yetkilisi Misiniz?

4. Uluslararası Taş Kongresi esnasında; çağrılı konuşmacı ve bildiri sahipleri tarafından yaklaşık 15 ayrı oturumda, blok mermer üretim ve işletmeciliği, mimari ve mühendislik yapılarında taş kullanımı, sektörel proje ve finansman kaynakları, antik dönemde taş kullanımı, taşın geleneksel ve çağdaş mimaride kullanımı, sanatsal obje olarak taş ve daha birçok temel konuda çok sayıda bildiri sunulacaktır.

Bilindiği üzere 2008 yılından beri TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından Dokuz Eylül Üniversitesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZFAŞ’ın katkılarıyla her iki yılda bir İzmir’de düzenlenmekte olan Uluslararası Mermer ve Doğaltaş Kongrelerinin dördüncüsü taşın nihai kullanıcısı ve karar vericisi olan mimarlarımızla birlikte düzenlenmesi planlanmıştır. Yapılan görüşmeler neticesinde IV. Uluslararası Taş Kongresi’nin Mimarlar Odası İzmir Şubesi ile birlikte Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin de katkısıyla 20-25 Mart 2017 tarihleri arasında İzmir’de düzenlenmesine karar verilmiştir.

Mimarlar Odası İzmir Şubesi ile Eş Başkanlık düzeyinde sürdürülecek olan bu birlikteliğin Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesinin bugüne kadar mermer ve doğaltaş kongrelerini düzenleme konusunda edindiği bilgi ve deneyime çok şey katacağına inanmakla beraber, 5 gün sürmesi planlanan kongrenin son günkü oturumlarının “Marble 2017-Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı” sürecinde ve yeni Fuar alanında gerçekleştirilecek olmasının, mimarlarınızın Türkiye ve Dünya taşlarını görmesi ve tanıması aynı zamanda da mimarlarımız ile taş üretici ve uygulayancılarının bir araya gelmesi açısından son derece yararlı olacağı kanısındayız.

Taş üretimi, işlenmesi, projelendirilmesi ve diğer temel konularda çalışan uzman Türk ve yabancı bilim insanları ile sektörel kamu kurum ve kuruluş temsilcilerini, mermer sektörü ile bir araya getirerek, ortak sorun ve çözüm önerilerinin tartışılmasını amaçladığımız bu toplantının, daha önce de düzenlenenler gibi, mermer sektörü ve bilim camiasına büyük katkı sağlayacağı kanısındayız.