Item image

Marble Show Antalya - Doğaltaş & Mermer, Proje ve Teknolojileri Fuarı

Çalışma Saatleri:
Çarşamba:
10:00 - 18:00
Perşembe:
10:00 - 18:00
Cuma:
10:00 - 18:00
Cumartesi:
10:00 - 17:00
Yetkili İletişim Yol Tarifi Şirket Yetkilisi Misiniz?

“2017 Türk Doğaltaşları” yılında ülkemizin tek mermer proje fuarı olan Marble Show Antalya – Doğaltaş & Mermer, Proje ve Teknolojileri Fuarı; 18-21 Ekim 2017 tarihlerinde ‘’Her projede Türk Doğaltaşı’’ hedefi ile Antalya’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), Türk Mermer Maden Vakfı, Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından desteklenen; ulusal ve uluslar arası doğal taş portalları işbirliği ile Marble Show Antalya proje fuarı sektöründe Avrasya coğrafyasının buluşma merkezi olacak.

Türkiye’nin Mermer Proje Fuarı” mottosuyla yola çıkıp yerli ve yabancı projelerde doğal taş ve mermer kullanımını artırmak amacıyla mimarlar, içmimarlar, tasarımcılar, müteahhitler ve devam eden otel, AVM ve inşaat proje sahipleri doğaltaş ve mermer sektöründeki firmalarımızla Antalya’da buluşacaklar.

Türkel Fuarcılık A.Ş. 18-21 Ekim 2017 tarihlerinde ilki gerçekleşecek Marble Show Antalya- Doğaltaş, Mermer, Proje ve Teknolojileri fuarı için çalışmalarına başladı.

Fuar kapsamında Trend Area’da yapılacak sergi ve sunumlar, saygın mimar ve akademisyenlerin konuşmacı olacağı seminerler ve paneller 40 ülkeden 280 kişilik alım heyeti ziyaretleri, zengin B2B programları ile Türkiye’nin tek mermer proje fuarına ayrı bir renk ve boyut kazandırıyor.

Marble Show Antalya Lansman Toplantısı Basın Bülteni

Türkel Fuarcılık tarafından ilki 18-21 Ekim’de Antalya EXPO Center’da gerçekleştirilecek olan “Marble Show Antalya-Doğaltaş, Mermer, Proje ve Teknolojileri Fuarı”nın lansman toplantısı 25 Ocak Çarşamba günü Akra Barut Otel’de yapıldı. Toplantıda konuşan ANFAŞ Genel Müdürü Murat Özer, Antalya ve çevre bölgeye ekonomik katkı sağlayacağına inandıkları projeye ev sahipliği yapacaklarını söyledi. Türkel Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Korhan Yazgan ise Antalya’nın yurtdışında en çok tanınan 3 şehirden biri olmasının yanı sıra, doğal taş ihracatının yarısına sahip olduğunu belirtti.

Antalya’nın ocaklara ve Ortadoğu bölgesine olan yakınlığına dikkat çeken Yazgan, stratejik avantajlar ve sektörün talebiyle fuarı kentte gerçekleştirme kararı aldıklarını anlattı. Hedef ziyaretçi kitlesi anlamında mimar ve iç mimarlara yönelik adım atarak sektör temsilcileri ve akademisyenlerle görüştüklerine değinen Yazgan, seminerde 40 ülkeden 200 kişilik alım heyeti getirilmesi ile ilgili anlaşma imzalandığını dile getirdi. Prof. Dr. Faruk Çalapkulu da Türk doğal taşında blok satışın yanı sıra tasarımlarıyla uç ürünlerin ihracatını artırması gerektiğini vurguladı. Marble Show Antalya fuarının Proje Mermer fuarı olarak düzenlenmesini çok doğru bulduğunu belirten Çalapkulu, sektörün proje çalışmalarına ve katma değerli ürünlere yönelmesi noktasında bu fuarın anahtar bir rol oynayacağını savundu.

Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Bakır, mimaride doğaltaşların tarih boyunca kullanımını vurgulayarak, taşın hammadde değerlendirilmesinin yanı sıra kültürel varlıklarıyla geleceğe taşındığını söyledi. Türk Mermer ve Maden Vakfı Başkanı Ersoy Erol, mermer ihracatından elde edilecek gelirlerin artması için katma değerli ürünlerin ihracatına ve proje çalışmalarına yönelmek gerektiğini, bu anlamda Marble Show Antalya fuarını çok önemli bulduklarını belirtti.

Isparta, Burdur ve Antalya’ya bakıldığı zaman büyük projelerin hayata geçirilip uygulandığını ve yeni taşların çıktığı bir bölge olduğunu anlatan Erol, “Maden sektörünün 2015’e göre bu bölgede satışı yüzde 14.7 artarak, toplam ihracat 400 milyon dolar olmuştur. Bu bölgenin taşlarıyla Çin’e 215 milyon dolar, ABD’ye 27 milyon dolar, Arabistan’a 20 milyon dolar civarında satış gerçekleştirilmiştir” şeklinde konuştu.

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, “Bölgemizden 2016 yılında 1.4 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. Maden ihracatımız bu sene ilk kez birinci sıraya yükselmiş ve geçen seneye göre artarak 400 milyon doların üzerinde tamamlanmıştır. Çin’de yaşanan sıkıntılar, ekonomik daralma, maden sektörü üzerindeki baskılara rağmen bu artışı sağlamak çok önemli” dedi.

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği olarak 2023’te 5 milyar dolar ihracat hedeflediklerini aktaran Satıcı, “Bunun içerisinde mermer için öngördüğümüz hedef 1 milyar dolar. Mermer ihracatımızı 2023’e kadar 2.5 kat artırmayı planlıyoruz. Bu anlamda arge, inovasyon, tasarım ve markalaşmaya çok önem veriyoruz” diye konuştu.

Marble Show 2017 - Basın Lansmanı

Marble Show 2017 – Basın Lansmanı

Marble Show Antalya 2017 - Doğaltaş & Mermer, Proje ve Teknolojileri Fuarı - Katalogİndirmek İçin Tıklayınız