Item image

Şırnak Üniversitesi - Maden Mühendisliği Bölümü

Çalışma Saatleri:
Pazartesi:
08:00 - 18:30
Salı:
08:00 - 18:30
Çarşamba:
08:00 - 18:30
Perşembe:
08:00 - 18:30
Cuma:
08:00 - 18:30
Cumartesi:
Kapalı
Pazar:
Kapalı
Yetkili İletişim Yol Tarifi Şirket Yetkilisi Misiniz?

Şırnak Üniversitesi – Maden Mühendisliği Bölümü, 22 Mayıs 2008 tarihinde, 2809 Sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilat Kanunu’nun Ek 101. Maddesi uyarınca kurulmuştur.

Kuruluşumuzdan bu yana her geçen gün büyük bir azim ve gayretle çalışmalarımıza devam ederek başarı grafiğimizi yükseltmekteyiz. Şırnak Üniversitesi olarak kuruluş aşamasında dört akademik, bir idari personel ve bir geçici personelle başladığımız yolumuza, 255 akademik personel, 184 idari personel, 73 geçici hizmetli personel ve 3108 öğrencisiyle devam ederek büyük bir aile olmanın haklı bir gururunu yaşamaktayız.

Maden Mühendisliği Bölümümüz, şehrimizin öncelikli maden kaynaklarından petrol, kömür, asfaltit ve agrega sektöründe teknolojik ivme kazandırarak, teknolojiye paralel genç ve dinamik mühendislerin yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

Eğitim dili Türkçe olan bölümümüzde, öğrencilerimize, yer altı ve yer üstü kaynaklarını azami ölçüde değerlendirebilme yeteneği kazandırmak amacıyla verilen mesleki ve teknik derslerin yanı sıra; çağın şartlarına hazırlanmalarını sağlamak için de bilgisayar ve programlama, genel ve teknik İngilizce dersleri ile sosyal seçmeli dersler verilmektedir. Bu derslerin yanı sıra öğrencilerimize meslekle ilgili olarak çeşitli kamu ve özel kuruluşlarda zorunlu staj yaptırılarak teorik bilgilerin yanında pratik bilgileri de almaları sağlanmaktadır. Bitirme projeleri ve yaz stajlarını başarıyla tamamlayan öğrenciler “Maden Mühendisi” unvanı alarak, kamu kurum ve kuruluşları ( Maden Tetkik ve Arama, Türkiye Kömür İşletmeleri, Eti Bor vb.) ile mermer işletmeleri, çimento tesisleri, seramik, metalürji tesisleri ve özel madencilik kuruluşlarında çalışma olanağına sahip olurlar.