Item image

Süleyman Demirel Üniversitesi - Maden Mühendisliği Bölümü

Çalışma Saatleri:
Pazartesi:
08:00 - 18:30
Salı:
08:00 - 18:30
Çarşamba:
08:00 - 18:30
Perşembe:
08:00 - 18:30
Cuma:
08:00 - 18:30
Cumartesi:
Kapalı
Pazar:
Kapalı
Yetkili İletişim Yol Tarifi Şirket Yetkilisi Misiniz?

Süleyman Demirel Üniversitesi – Maden Mühendisliği Bölümü, 1987 yılında Akdeniz Üniversitesi, Isparta Mühendislik Fakültesi bünyesinde açılmış, aynı yıl eğitim ve öğretime başlamıştır. 1992 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi’nin kurulmasıyla, bu Üniversitenin Mühendislik Mimarlık Fakültesi çatısı altında faaliyetini devam ettirmektedir.

Maden Mühendisliği Bölümünde 3 anabilim dalı bulunmaktadır. Maden İşletme, Maden Mekanizasyonu ve Teknolojisi, ve Cevher Hazırlama Anabilim Dalları. Maden İşletme Anabilim Dalı, madenlerin aranması, cevher yataklarının kazılarak yeryüzüne çıkarılması ile ilgili olan kazı, tahkimat, havalandırma, nakliyat, fizibilite gibi konuları kapsar. Maden Mekanizasyonu ve Teknolojisi Anabilim Dalı kesme teorileri ve maden makinalarını konu alır. Cevher Hazırlama Anabilim Dalı ise, ham cevherlerin kalitelerinin yükseltilmesi ve ileri işlemlere hazırlanması çalışmaları ile ilgilenir.

Başlangıç aşamasında çok kısıtlı kadrosu ve laboratuvar olanaklarıyla eğitimini sürdüren Maden Mühendisliği Bölümü, giderek gelişerek üst düzeyde eğitim kadrosu ve laboratuvarlarıyla oldukça iyi bir düzeye ulaşmıştır.