Item image

Tüfekçioğlu Kauçuk Makina ve Madencilik San. ve Tic. Ltd. Şti.

Çalışma Saatleri:
Pazartesi:
08:30 - 18:00
Salı:
08:30 - 18:00
Çarşamba:
08:30 - 18:00
Perşembe:
08:30 - 18:00
Cuma:
08:30 - 18:00
Cumartesi:
08:30 - 16:00
Pazar:
Kapalı
Yetkili İletişim Yol Tarifi Şirket Yetkilisi Misiniz?

Tüfekçioğlu Kauçuk Makina ve Madencilik San. ve Tic. Ltd. Şti., Abdülkadir TÜFEKÇİOĞLU tarafından 1954 yılında kurulmuş olup; cevher zenginleştirme makinaları ve yedek parçaları, öğütmede kullanılan değirmenlerin üretimi ve kauçuk astar kaplamaları ile maden, cam-seramik ve agrega sektörlerine hizmet sunmaktadır.

Tüfekçioğlu Kauçuk ve Makina Sanayi’nde;
– Üretmiş olduğu cevher zenginleştirme makinaları ve yedek parçaları ile anahtar teslimi cevher zenginleştirme tesisi kurma kapasitesine sahip bir yapılanma…
– Kısa sürede, yüksek kalite ile uygun fiyata teslim alabileceğiniz yedek parça temini… Daha iyisi ve gelecek için araştırma, yenilik ve yatırım…
– Temel cevher zenginleştirme testleri için hızlı ve güvenli sonuca götüren laboratuar ortamı…
– Hizmet vermiş olduğu sektörlerin gerekliliği olarak, Tüfekçioğlu, müşterileri için en iyi, en yeni, en kaliteli ürün ve hizmeti hedefleyerek Tübitak ve Üniversite ile birlikte AR-GE çalışmaları yürütmektedir.

DEĞİRMENLER
Metalik cevherlerin, endüstriyel hammaddelerin ve kömürün sulu veya kuru olarak öğütülmesinde en yaygın kullanılan değirmenler, çubuklu ve bilyalı olmak üzere iki tiptedir. Öğütmenin ilk aşamasında ve genelde 3mm’den daha küçük ürün boyutları için kullanılan çubuklu değirmenleri, daha ince, örneğin 0.5mm altı öğütmelerde bilyalı değirmenler izler. Ancak son öğütülmüş ürün boyutu 0.5mm’den küçük ise ilk öğütmeye de bilyalı olarak başlamak devre verimliliği açısından daha uygundur. Değirmenlerde öğütülecek cevher, ezme, darbe, sürtme-ovalama ve kesme kuvvetleri ile 20-25 mikron boyutlarına kadar indirilebilir. Belirli bir amaç için değirmen çapı, boyu, devri, motor gücü, astar şekli gibi devre verimliliği ile doğrudan ilgili parametreleri hesaplamak ve deneyimlerle irdelemek uzmanlık gerektirmektedir. Aşağıda verilen genel bilgiler bu konuda fikir edinilmesini sağlamak içindir. Değirmenlerin ağır çalışma koşulları altında, uzun ömür ve minimum bakım için tasarlanması gerekir. Değirmenlerin içi aşınmaya karşı dayanıklı kauçukla kaplanır. Ancak, 70°C’den yüksek sıcaklık ve varsa bazı kimyasal etkileşimler nedeniyle mangan astar kullanılmaktadır. Astarların montaj kolaylığı, kalitesi ve anında yedek parça temini, işletmecilik açısından çok önemli konulardır. Bu nedenlerle, Tüfekçioğlu, üretici olması ve 30 yılı aşan deneyimlerini müşterileriyle paylaşması sayesinde güvenli bir iş ortağıdır.

KT TİPİ SANTRİFÜJ POMPALAR
Çamur pompalarında salyangoz ve çark, çoğunlukla hızlı aşınmalara dirençli olan kauçuk ile kaplıdır. İsteğe bağlı olarak, yüksek irtifa ve debiler için yüksek devirlere uygun sert çelik döküm (Ni-Hard) çark uygulaması da yapılmaktadır. Sağlam yatak gövdesi, aşırı yüklenmelere uygun yatakları ve yüksek güvenilirlikli mil-rotor takımı ile Tüfekçioğlu pompaları sorunsuz ve uzun ömürlüdür. Kaide üzerinde eksenel olarak mesafe ayar cıvataları ile kaydırılabilir yapıda tasarlanarak, yatak gövdesi- mil-rotor takımı sayesinde çark ve salyangoz boşluklarının doğru, çabuk ve kolay ayar imkânı sağlanmıştır. Titreşimleri sönümleyen ve motor pompa sistemini emniyetle taşıyan uygun ağırlıktaki pik döküm kaide ve motor-pompa irtibatını sağlayan kayış-kasnak sistemi ile pompalar, darbelere ve aşırı yüklenmelere karşı korunmuştur. Dairesel olarak ayrılabilen çift parçalı salyangoz tasarımı sayesinde kauçuk salyangoz astarları ve pompa çarkı kolay ve çabuk değiştirilir. Ayrıca, isteğe bağlı olarak verilen, kaide altındaki kaydırılabilir çelik şase sayesinde salyangozun yerinden sökülmeden açılıp kauçuk astarlar ile çark değişimi daha da kolay ve çabuk yapılabilir.

HİDROSİKLONLAR
Öğütme devrelerinde çok az yer tutmaları ve düşük yatırım gerektirmeleri hidrosiklonların tercih edilmesinin başlıca nedenleridir. Hemen hemen tüm cevher hazırlama ve zenginleştirme tesislerinde genelde 100-5 mikron arasındaki boyut sınıflandırma işlemlerinde rakipsiz olarak kullanılır.

LABORATUVAR
Tüfekçioğlu Kauçuk ve Makina, üretim ve tasarım için gereken laboratuar çalışmalarını; bilgi birikimi ve test olanaklarıyla kendi bünyesinde gerçekleştirmektedir. Kauçuk laboratuarında aşınma, kopma mukavemeti, uzama, yoğunluk, reometre ile pişme eğrisi belirleme, pişme süresi saptama testleri yapılmaktadır. Ayrıca, Tüfekçioğlu temel cevher zenginleştirme testleri için hızlı ve güvenli sonuca götüren bir laboratuara sahiptir.