Item image

Uşak Üniversitesi - Maden Mühendisliği Bölümü

Çalışma Saatleri:
Pazartesi:
08:00 - 18:30
Salı:
08:00 - 18:30
Çarşamba:
08:00 - 18:30
Perşembe:
08:00 - 18:30
Cuma:
08:00 - 18:30
Cumartesi:
Kapalı
Pazar:
Kapalı
Şirket Yetkilisi Misiniz?

Uşak Üniversitesi – Maden Mühendisliği Bölümü, Ekim 2012 tarihinde Ek kontenjan ile öğrenci alarak Eğitim-Öğretim dönemine başlamıştır. 2 Doç. Dr. ve 2 Yrd. Doç. Dr. olmak üzere 4 öğretim elemanı görev yapmaktadır. Bölümümüzde; “Cevher Hazırlama Anabilim Dalı”, “Maden İşletme Anabilim Dalı” ve “Maden Mekanizasyonu ve Teknolojisi Anabilim Dalı” olmak üzere 3 Anabilim Dalı mevcuttur.

“Maden Mühendisliği Bölümümüz” ilimizin işletilmekte olan zengin maden kaynaklarının değerlendirilmesine, Maden Mühendisleri yetiştirmek suretiyle katkı vermektedir. Bunun yanı sıra, ilimizde faaliyet göstermekte olan madencilik firmaları ile ortak projeler geliştirip, koordineli çalışmalar yapmak suretiyle söz konusu madencilik firmaların ve dolayısıyla ülkemiz madencilik sektörünün problemlerinin çözümüne Akademik bakış açısı ile de önemli katkı sağlamaktadır.

Uşak İli madencilik faaliyetlerinin yoğun olarak gerçekleştirildiği ve yer altı kaynakları açısından zengin bir bölgedir. İlimiz başta altın olmak üzere demir, civa gibi metalik madenlerin yanı sıra kaolen, kum-çakıl, mermer ve zımpara taşı gibi endüstriyel hammaddeler bakımından da zengindir. Ayrıca; İlimizde seramik kaplama malzemesi (duvar, yer ve porselen karolar) üretimi yapan 3 adet fabrika bulunmaktadır. Türkiye seramik kaplama malzemesi üretimi kurulu kapasitesisin yaklaşık %10’u Uşak’ta bulunmaktadır.

Madencilik faaliyetlerinin yoğun olarak gerçekleştirildiği ve yer altı kaynakları açısından zengin bir bölge olan Uşak’ta, Uşak Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bünyesinde açılan Maden Mühendisliği Bölümü öğrencileri; gerek staj olanakları bakımından gerekse derslerle öğrenecekleri teorik bilgilerin endüstriyel uygulamalarını bizzat yerinde görerek pekiştirmeleri açısından çok önemli avantajlara sahiptirler. Öğrencilerimizin seramik fabrikaları, altın madeni, mermer ve endüstriyel hammadde işletmelerinde staj yapma olanaklarına sahip olmaları, bölümde verilen eğitim kalitesine katkı sağlamaktadır.