Item image

Yüzüncü Yıl Üniversitesi - Maden Mühendisliği Bölümü

Çalışma Saatleri:
Pazartesi:
08:00 - 18:30
Salı:
08:00 - 18:30
Çarşamba:
08:00 - 18:30
Perşembe:
08:00 - 18:30
Cuma:
08:00 - 18:30
Cumartesi:
Kapalı
Pazar:
Kapalı
Yetkili İletişim Yol Tarifi Şirket Yetkilisi Misiniz?

Yüzüncü Yıl Üniversitesi – Maden Mühendisliği Bölümü amacı, ülkemiz yer altı kaynakların bulunmasında, korunmasında, işletilmesinde, pazarlanmasında, ürün ve üretim kalitesinin arttırılmasında başarı ile görev alabilecek, yeni teknolojileri kullanıp geliştirebilen, yaratıcı, problem çözmede sistematik yaklaşıma sahip, takım çalışmasına yatkın, çevreye duyarlı, sosyal, ekonomik ve mesleki etik bilincine, sorumluluğuna ve lider özelliklerine sahip maden mühendisleri yetiştirmektir. Bölümde Maden İşletme Anabilim Dalı, Maden Mekanizasyonu ve Teknolojisi Anabilim Dalı ve Cevher Hazırlama Anabilim Dalı bulunmaktadır.

Yüzüncü Yıl Üniversitemiz bünyesinde Bakanlar Kurulu kararı ile 1997 yılında kurulan Fakültemizin 8 bölümünde lisans eğitimi verilmekte olup, bu bölümler Gıda Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Elektrik Elektronik Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Makina Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Kimya Mühendisliği ve Mimarlık bölümleridir. Gıda Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Makina Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği ve Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümlerimizde ise lisansüstü eğitim yapılmaktadır. Mühendislik Mimarlık Fakültesi, Zeve Yerleşkesinde tek binada yapılanmıştır.

Fakültemiz bünyesinde ulusal ve uluslararası düzeyde 50’nin üzerinde proje yürütülmekte olup; ayrıca enerji, inşaat, jeoloji, jeofizik, maden, mimarlık, kimya, makine ve gıda alanlarında danışmanlık hizmeti verilmekte ve bölge sanayisiyle ortak çalışmalar da yürütülmektedir. Birikimlerini problemlerin tespiti ve çözümünde etkin bir biçimde kullanabilen, bulunduğu koşulların önceliklerini belirleyerek buna yönelik düzenleme ve tasarım yapabilen, değişime ve öğrenmeye açık, iletişim beceresi gelişmiş, mesleki ve insani değerlerin önemini kavramış mühendis ve mimarlar yetiştirmek, bölge ve ülke bazında sorunların çözüm mekanizmasında kurumsal olarak yer almak temel amacımızdır.