Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Armutçuk Şube Başkanı Ali Eşitmez, “Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Armutçuk Müessesinde şuan itibariyle hali hazırda 20 milyon ton hazır kömür rezervi bulunmaktadır. Bu da yaklaşık 100 yıl daha madencilik yapılması anlamına gelmektedir.” dedi.

Eşitmez, yaptığı açıklamada, eksi 500-550 kodları arasında üretim yapılan müessesede, ileriki süreçte eksi 550-600 ana kat galerilerinde iş güvenliği ve sağlığı açısından güvenli üretimin yapılabilmesi için galerilerin ivedilikle sürülmesi gerektiğini söyledi.

“Buradan görüleceği üzere Armutçuk’un gelecekte önünün açılması, uzun yıllar derin kökenli yer altı madenciliği yapılması için artı 200 ile eksi 700 harici hizmet kuyusu ve ana kat galerilerinin önemini ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca hali hazırda çalışan işçilerimizin işyerine ulaşmak için yer altında 40 dakika yol yürümek zorunda kalmayacaktır. Ulaşımda kaybolan efor üretime pozitif yönde yansıyacaktır. Armutçuk’ta ikinci bir kuyu iş sağlığı ve güvenliği açısından ivedilik arz etmektedir. Armutçuk Müessesinde şuan itibariyle hali hazırda 20 milyon ton hazır kömür rezervi bulunmaktadır. Bu da yaklaşık 100 yıl daha madencilik yapılması anlamına gelmektedir.”

Kaynak: www.gundem67.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir