Altın Madencileri Derneği Başkanı Yücel, yatırım bedelinin yarısını ormana ödediklerini bu yüzden yatırımların durduğunu söyledi.

Altın Madencileri Derneği Başkanı Hasan Yücel, Türkiye’de altın üretiminin 2002 yılında başladığını ve bir dönem 33 tona kadar yükseldiğini söyledi. Dünyada ikinci büyük altın rezervlerinin Türkiye’de bulunduğunun altını çizen Yücel, bunun parasal değerinin ise 250 milyar dolar olduğuna dikkat çekti. Yücel, 3 yıl önce Orman Bakanlığı’na ödenen orman bedellerinin artırılarak, yatırım tutarının yarısına çıkarıldığını bu gelişmenin ise yatırımları durdurduğunu kaydetti.

Geçtiğimiz hafta yapılan genel kurulda Altın Madencileri Derneği Başkanı seçilen Hasan Yücel, bir grup gazeteciye sektörü değerlendirdi. Yapılan bilimsel çalışmalara göre dünyada ikinci büyük altın rezervlerinin Türkiye’de bulunduğunun altını çizen Yücel, bunun parasal değerinin ise 250 milyar dolar olduğuna dikkat çekti. Son birkaç yıldır yaşanan problemler yüzünden üretimin 24 tona kadar gerilediğinin altını çizen Yücel, özellikle orman bedellerinin yeni yatırımların önünde büyük engel oluşturduğunu belirtti.

Kaynak: www.dunya.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir