Enerji Bakanı Albayrak, bugün ‘Milli Enerji Politikası’nı açıklıyor. Albayrak’ın 30’a yakın strateji açıklaması beklenirken önemli maddelerden biri de madenler olacak. Türkiye ‘Bağımsız Enerji, Güçlü Türkiye’ sloganıyla yola çıkacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını azaltmak için önemli bir adım daha atıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın katılımıyla bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşecek programda Türkiye’nin Milli Enerji Politikası’nı içeren ‘enerjinin kırmızı kitabı’ açıklanacak. ‘Bağımsız Enerji, Güçlü Türkiye’ sloganıyla düzenlenen toplantının önemli gündem maddelerinden biri de madenler olacak.

Programda Enerji Bakanı Albayrak uzun dönemli milli enerji politikasını anlatacak. 10 yıllık enerji hedeflerinin açıklanacağı toplantıda Albayrak, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını sonlandırmak hedefiyle belirlenen ‘Milli Enerji ve Maden Politikası’nı tanıtacak. Ayrıca ‘Milli Enerji Logosu’nun da tanıtımı yapılacak.

Bakan Albayrak’ın açıklayacağı yeni politika, 3 temel alanda yaklaşık 30 stratejik hedeften oluşuyor. Çalışmanın sac ayakları arz güvenliği, yerlileştirme ve öngörülebilir piyasa başlıkları olarak belirlendi. Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığının ve son 10 yılda yıllık ortalama 54.6 milyar dolar enerji ve maden ithalatına kaynak ayırmasının, ‘Büyük ve Güçlü Türkiye’ hedefinin önündeki en büyük handikap olduğu tespitinin yapıldığı yeni politika, enerjide tam bağımsızlık için atılacak adımları içeriyor.

Kaynak: www.aksam.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir