Zonguldak’ta maden işçileri için toplu sözleşme görüşmelerine başlangıç yapıldı. Zonguldak’ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ile Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) arasındaki 27’nci Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerine başlangıç yapıldı.

Kurumda çalışmakta olan yaklaşık 8 bin işçiyi ilgilendiren görüşmelerin ilk günün yapılan toplantıya, TTK Genel Müdür Vekili Ercan Gebeş, GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, Kamu İşletmeleri İşverenleri Sendikası Genel Sekreteri Erhan Polat ve işletme müdürleri katıldı. TTK Genel Müdür Vekili Ercan Gebeş, görüşmeler sonucunda yapılacak olan toplu iş sözleşmesinin, işçilerinde alın terinin karşılığını bularak ve kurumu da sıkıntıya sokmadan imzalanmasını dile getirdi.

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ahmet Demirci, işçilerin hak ve hukuklarını savunmak adına ellerinden gelen tüm gayret ve çabayı görüşmeler boyunca ortaya koyacaklarını söyleyerek, “Biz üretmek, ülkemize kazandırmak ve kazanmak istiyoruz. Bu sözleşmenin ülkemize, milletimize, TTK’da çalışan kardeşlerimize hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Başarılı olacağımıza ve masadan da anlaşarak kalkacağımıza inanıyorum” sözlerini dile getirdi.

1 Ocak 2017-31 Aralık 2018 tarihleri arasını kapsayacak toplu iş sözleşmesinin ilk maddesinin kabul edildiği açılış oturumunda, görüşmelere 30 Mart Perşembe günü devam edilecek.

Kaynak: www.5haber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir