Avrupa’nın enerji kuruluşları, kömüre dair bir ölüme dikkat çekti; 2020’den sonra AB’de yeni kömürle çalışan tesislerin kurulmayacağına dair tarihi bir taahhüdü var.

Sürpriz açıklama, kıtanın ilk çukurunun İskoçya’da Carnock’tan Sir George Bruce tarafından batırılmasından 442 yıl sonra Çarşamba günü Brüksel’de düzenlenen basın konferansında yapıldı.

Polonya ve Yunanistan dışındaki her AB ülkesinden ulusal enerji şirketleri, bloğun enerji üreten geleceğini elden geçirme girişimini imzaladılar. Avro’nun, 200 milyar doları aşan 3,500 kamu kuruluşunu temsil eden bir basın açıklaması, Paris iklim anlaşmasını sunma sözü verdi ve 2020’den sonra kömür santrallerine yapılacak yeni yatırımlar konusunda bir moratoryum sözü verdi.

Eurelectric Genel Sekreteri Kristian Ruby, “Bu açıklama, AB’deki 28 üye ülkenin 26’sının 2020’den sonra yeni kömür santrallerine yatırım yapmamayı taahhüt ettiğini açık bir sinyal veriyor” dedi. “Bugün burada getirdiğimiz bu mesaj, tarih karar verecek. Kendisi için konuşan açık bir mesajdır ve Paris anlaşması ve 2050 yılına kadar% 100 karbon-nötr elektrik sağlama taahhüdümüz ile yakından ilişkili olarak görülmelidir. “Avrupa’nın enerji şirketleri paralarını ağzına koyuyor” diye ekledi.

Kömür, endüstriyel devrime, ticarette sendikal tarihe ve hatta AB’nin öncülüğüne, Avrupa kömür ve çelik topluluğuna güç veren, Avrupa’nın gelişiminin merkezi olmuştur. Fakat diğer fosil yakıtlardan daha fazla karbondioksit ve ayrıca her yıl 20.000’den fazla ölüme neden olan kükürt dioksit, azot dioksit ve parçacık madde gibi ölümcül toksinler üretiyor.

Climate Action Network Europe’un direktörü Wendel Trio, haberi “kömürün sonuna doğru başlaması” olarak selamladı. Yetkili, “Artık AB’ye kömür için bir gelecek olmadığını açıkça belirtti” dedi. “Soru şu: AB’deki aşamalı kullanımın sona erme tarihi nedir ve kömür endüstrisi, artık ekonomik açıdan uygulanabilir olmasa da, bitkileri açık tutmak için ne kadar zorlanacak?” Yenilenebilir endüstri kaynakları, haberi memnuniyetle karşılamasına karşın, endüstride üç yıl daha yeni yatırımların yapılmasına izin verileceği uyarısında bulundu.

Bir endüstri yetkilisi Guardian’a “Kömüre ilişkin tartışma sona erdi,” dedi. “Karbon giderme ile ilerleyebilmemizin tek yolu budur. Ancak mevcut kömür santrallerinin bir safhasını görmek güzel olur “dedi. Enerji hizmetlerinin girişimi, “enerji sevkiyatı” geçiş döneminde nükleer enerjiden yenilenebilir enerjilere geçişi köprü kurmak için köklü olan Almanya’daki ilk direnişle karşı karşıya kaldı. Bununla birlikte, halen elektrik enerjisinin yaklaşık% 90’ı kömürünüze bağımlı olan Polonya ve yeni kömür santralleri planlayan Yunanistan, küresel bir trend haline gelmesine neden oldu.

Kaynak: deylihaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir