Bilecik’in Bozüyük ilçesine bağlı Muratdere Köyü’nde açılması planlanan ve ÇED raporu alınan Bakır Maden Ocağı için 211 hektar ormanlık alanda kesilecek 72 bin çam ağacının yanısıra köylerinin ve doğanın zarar göreceğini düşünen köylüler ayağa kalktı.

Bozüyük’e bağlı Muratdere Köyü mevkiine Muratdere Madencilik San. ve Tic. A.Ş. tarafından yapılması planlanan ‘Bakır molibden madeni açık ocak kapasite artışı flotasyon tesisi ve atık depolama tesisi’ projesini İl Genel Meclisi üyeleri çalışmanın yapılacağı ağaçlık alanları bizzat yerinde inceleyerek köylüler ve şirket yetkililerinden bilgi aldılar.

Köye yaklaşık 400 metre uzaklıkta çalışmasını başlatacak olan maden şirketine karşı çıkan köylüler, 72 binden fazla ağacın yok olacağını ve köylerinin içme suyunu karşılayan 8 ile 10 çeşmenin de kurutulacağını belirttiler. Ayrıca, yaban hayvanlarının da doğal yaşam alanları haline gelen ormanların yok olacağını belirten yerel halk maden ocağına karşı olmadıklarını lakin kurulması planlanan tesise ve atık depolama alanına karşı olduklarını şirketin çalışmalara başlaması halinde bölgede nefes almakta bile zorluk çekileceğini söylediler. Geçimlerini ormandan ve tarımdan sağladıklarını, açılacak olan bakır madeninin ormanlarını yok edeceğini ve kimyasal atıklarının içme suyu şebekelerine karışma tehlikesi ile karşı karşıya olduklarını dile getirdiler.

Kaynak: www.yarin11.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir