Afganistan kişi başına 559 dolar milli geliri ile dünyada 190 ülke arasında 179’uncu sırada bulunuyor. Ancak ülkede 3 trilyon dolarlık henüz işlenmemiş maden yataklarının bulunduğunun açıklanması gözlerin yeniden bu ülkeye çevrilmesine neden oldu.

Pentagon’un Afganistan Yeniden Yapılanması Özel Müfettişliği (SIGAR) temmuz raporuna göre, ABD 2001 yılından bu yana Afganistan savaşı ve yeniden yapılandırılması için yaklaşık 714 milyar dolar harcadı. Afgan savaşının ABD’ye aylık maliyeti 3,9 milyar doları buluyor. Trump, Afganistan’da askeri bir kazanım yolu arıyor fakat Amerika’nın çabaları mali kazançlar da elde edebilir. Afganistan, bakır, altın, uranyum ve fosil yakıtlar da dahil olmak üzere endüstriyel imalat için çok nadir olan minerallere sahip. Bu da ülke ekonomisini canlandırabilmek ve yeniden inşasını finanse edebilmek için kullanılabilir. Afganistan Maden ve Petrol Bakanlığı tarafından yürütülen son araştırmada, ülkenin maden zenginliği 3 trilyon doları buluyor. Bu rakam savaşın bedelini telafi edebilecek kadar yüksek.

Afgan hükümet sözcüsü Cavid Faysal CNBC kanalına yaptığı açıklamada, “ABD’de Afganistan misyonu çoğunlukla askeri açıdan görülüp değerlendiriliyor. Bunun stratejik ve kazan-kazan umutları sunan diğer fırsatlara ve gerçeklere dikkat çekmek amacıyla yapıldığını varsayıyorum” dedi.

Kaynak: www.dunya.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir