Enerji Piyasası Denetleme Kurulu (EPDK), Akkuyu Nükleer Santrali için Akkuyu Nükleer A.Ş.’ye 49 yıl üretim lisansı verildiğini duyurdu. EPDK, şirketin inşaatı bitirmek için 2023 yılına kadar taahhüt verdiğini bildirdi.

EPDK’dan yapılan açıklamada şu bilgiler verildi: “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti Arasında Türkiye Cumhuriyeti’nde Akkuyu Sahasında Bir Nükleer Güç Santralinin Tesisine ve İşletimine Dair İşbirliğine İlişkin Anlaşma”nın 12/05/2010 tarihinde imzalanmasını takiben Mersin ili Gülnar ilçesi Akkuyu beldesinde 4 üniteden oluşacak ve toplamda 4800 MW kurulu güce sahip VVER-1200 tipindeki “Akkuyu Nükleer Güç Santrali”nin kurulması amacıyla Akkuyu Nükleer A.Ş. (Şirket) kurulmuş ve nükleer güç santralinin yatırımına başlanabilmesi için gerekli onay, izin, ruhsat ve benzerlerinin alınabilmesi amacıyla Şirkete 25/06/2015 tarihli ve ÖN/5664/03307 numaralı önlisans verilmiştir.

EPDK’dan yapılan yazılı açıklamada Türkiye ile Rusya arasında Akkuyu’da nükleer güç santrali tesisi ve işletimine dair işbirliği anlaşmasının 2010 yılında imzalanmasının ardından Akkuyu’da dört üniteden oluşacak 4,800 MW kurulu güce sahip nükleer santralin kurulması amacıyla Akkuyu Nükleer A.Ş. şirketinin kurulduğu ve yatırıma başlanabilmesi için şirkete 2015’te önlisans verildiği hatırlatıldı.

Kaynak: www.dunya.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir