2050 Yılına kadar ülkede harcanan enerjinin %80’inini yenilenebilir kaynaklardan gelmesi yönünde çalışan Almanya, kömür santrallerinin yerine pompa depolama hidroelektrik sistemi kuracak.

Almanya uzun vadede kömürü ülkenin enerji kaynakları listesinden çıkararak yenilenebilir kaynaklardan güç alan bir ülke haline gelmek istese de halen ülkedeki enerjinin neredeyse yarısı karbon yüzdesi en yüksek kömür türü olan antrasitten karşılanıyor. Yenilenebilir enerjiye yatırım yapan diğer ülkelerin aksine ne güneş enerjisi ne de rüzgar enerjisi açısından iyi bir potansiyele sahip olmayan ülkede aynı zamanda istihdam sağladığı için de kapatılması Almanya için büyük problemlere neden olabilecek kömür madenlerinin yerine pompa depolama hidroelektrik sistemi kurmayı planlıyor.

Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki Prosper-Haniel madeninin de gelecek yıl kapatılacak olması 1974’ten beri o madende iş imkanı bulan Bottrop kasabası için belki de yaşadıkları bölgeyi terk etmelerine neden olacak ciddi bir sorun ancak Almanya’nın yeni enerji programına göre bölgedeki maden sahasına inşa edilmesi planlanan pompa depolama hidroelektrik sisteminin bölge halkının yeni enerji kaynağı ve ekmek kapısı olması planlanıyor. Daha önce benzerleri Çin, ABD ve Japonya’da yapılan sistem; düşük bir yükseklikte bulunan rezervuarda biriktirilen suyun, daha yüksekte bulunan bir rezervuara pompalanması ile çalışıyor. Elektrik talebi fazla olduğu zaman yukarıdaki rezervuarda bulunan su türbinlenerek elektrik enerjisi karşılanabiliyor.

Kaynak: www.donanimhaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir