CHP PM Üyesi ve Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Gaye Usluer Eskişehir’in Alpu ilçesinde yapılması planlanan termik santral hakkında soru önergesi verdi.

Eskişehir’in en verimli ovasının Alpu Ovası olduğunu ifade eden CHP PM Üyesi ve Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer, “ Termik santral dediğimiz şey öyle her aklınıza gelen yere yapılabilecek bir şey değil. Bölgedeki vatandaşın çığlığını kimse duymuyor mu? Hem tarımın hem hayvancılığın yapıldığı böyle verimli bir araziye termik santral yapmak o bölge halkını bitirmekle eş anlamlıdır. Termik santralin olduğu bir bölgede kim tarım yapacak? Termik santrallerden çıkan gazlar tarım ürünlerine, hayvanlara, su kaynaklarına ve ormanlar üzerinde tahribat oluşturuyor. Kükürtdioksit, azotoksit ve partikül gibi maddeleri içerdiğinden dolayı insanların sinir sistemlerini olumsuz etkiliyor. Bacalardan çıkan küller, bölgede yaşayan insanlarda kanser riskini arttırıyor. Daha saymakla bitmez bunun zararları” ifadelerini kullandı.

Eskişehir’in bir başka ilçesi olan Mihallıççık’da hali hazırda bir termik santral olduğunu hatırlatan Usluer,  “ Adularya adında bir şirkete ait olan termik santralin sahipleri FETÖ’den tutuklu. Bu şirkete önce kayyum atandı ardından şirket TMSF’ye devredildi. Burada çalışan işçileri düşünen yok elbette! Yaklaşık 900 işçi 4 aydır maaşlarını alamıyorlar. TMSF Başkanı ile iletişime geçelim bu işin bir olurunu bulalım istedik. Haftalardır TMSF başkanından görüşme talep ediyoruz. Randevu talebimize karşın sordukları soru niyetlerini gösteriyor.

Kaynak: www.gercekgundem.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir