İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) ve Türk Mermer Maden Vakfı sektörün sorunlarını yerinde dinlemek için gerçekleştirdikleri toplantının ilkini Bilecik’te yaptı. Aynı gün ve saatte başka bir toplantı düzenleyerek engelleme çabalarına karşın, Tünel Restoran’daki etkinliğe 100’e yakın katılımcı geldi.

Konuşmasına “Dünyada yokuz. Bu insanlara iş yaratalım. Bakanlık zaten destek oluyor. Biz de destek olalım istiyoruz. Onların arkasında duralım. Kalite kontrolü biz yapalım, garantörü biz olalım” diye başlayan Kahyaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’de bu sektörün kaymağını 30 firma yiyor, diğerleri alçak sürünme yapıyor. Bu pastanın dağılması lazım. Bir ocak açtınız diyelim. İhracat elemanınız yok. İngilizce bilmiyorsunuz, hiç yurtdışına çıkmamış olabilirsiniz. Peki ne yapacaksınız o halde? Ekonomi Bakanlığı’nın uzun süre üzerinde çalıştığı Türkiye Ticaret Merkezleri projesi var. Bu proje, yurtdışında ofis açanlara verilen ofis desteğinin haricinde farklı bir teşvik. Bunun da yüzde 70’ini devlet ödüyor. Biz küçük ölçekli firmanın da ürünlerini yurtdışı pazarlarda sergileyebilmesini istiyoruz. Bunu yapmamıza karşı çıkıp, ‘onları kuzeye götür’ diyorlar. Sen kuzeye git diyorsun ‘olmaz’ diyor. Ben şimdi küçük ve orta ölçekli firmaları UR-GE kapsamında bir araya getireceğim. Bir tane Shuitou’da bir de Yunfu’da showroom açacağım. Diyeceğim ki, senin ocağın var mı var? Bana 5 konteyner blok ver ve bunlar için ocak çıkışından itibaren masraf yapma, masrafları ben yapacağım, bunları oraya götürüp sattıktan sonra da senin paranı vereyim. Amaç, küçük ölçekli firmaların taşını bu piyasaya sokmak. Böylece daha büyük Türk firmalarının pastasından pay alırken, İtalya, İspanya, Mısır, İran gibi ülkelerden de pay alacağım. O taşı görmemiş ki, buraya gelen 3 ocak görüyor, 8’ini görmeden gidiyor. Senin taşın da piyasaya girecek, payın birazını büyüklerden ama çoğunu yabancılardan alacağım. Amacım ihracatı artırmak ama büyüklerinkini değil.”

Kaynak: www.imib.org.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir