İran ve Avustralya’nın ortak madencilik toplantısı, İran Maden Endüstrileri Kalkınma ve Yenileme Kurumu (IMIDRO) Genel Müdürü Karbasiyan ve Avustralya’nın Victoria Eyaleti Ekonomi Bakanı Bolt’un katılımıyla Tahran’da gerçekleşti.

Karbasiyan, toplantı esnasında açıklama yaparak, “Keşif faaliyetleri, madencilikte araştırma ve kalkınma, eğitim, danışmanlık, çelik ve alüminyum üretimi üzerinde Avustralyalılarla işbirliği yapmaya hazırız” dedi. Karbasiyan, İran Maden Araştırma Merkezi’nin Ortadoğu’da ayrıcalıklı bir konuma sahip olduğunu kaydederek, “Madencilik alanında keşif faaliyetleri 3 seneden itibaren başlatıldı. Bu süreçte kayda değer başarılar elde edildi” ifadesini kullandı.

İran’ın madencilik sektöründe büyük potansiyele sahip olduğunu ifade eden IMIDRO Genel Müdürü, “Ortak çalışma gruplar ve şirketleri oluşturarak, çok taraflı menfaatlar için yeni fırsatlar yaratabiliriz” açıklamasını yaptı.

Avustralya’nın Victoria Eyaleti Ekonomi Bakanı Bolt da İranlı tarafın teklifini olumlu karşılayarak, İran’la madencilik alanında karşılıklı işbirliği yapmaya hazır olduklarını aktardı.

Kaynak: tr.mehrnews.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir