Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “Milli Enerji ve Maden Politikası” programı tanıtım toplantısında konuştu. Bakan Albayrak madencilik alanındaki hedeflerle ilgili olarak “Hedef, kamu ve özelle birlikte, Kanada ve Avustralya’yı geçmek için 6 milyon hedefi yakalayacağız.” dedi.

Albayrak’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle: “Geçtiğimiz 15 yıllık yolculuğumuzu sessiz bir devrim olarak söyleyebiliriz. Kamu sektörünün reeldeki payının azaltılması açısından çok önemli bir süreç yaşadık. Türkiye’nin 15 senedir ortaya koyduğu performansla Avrupa’nın en güçlü ekonomilerinden biri oldu.

Önümüzdeki yıl 81 ilimizde doğalgaz olacak. Büyük ve güçlü Türkiye’den bahsediyorsak ve bu sürece devam edeceksek dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olacaksak Enerji Bakanlığı olarak bu strateji ve vizyonun altını doldurmalıyız.

Peki neden milli enerji? Son 10 yılın ortalama enerji ithalatı maliyeti ülkemize 44 milyar dolar. Toplam yaklaşık 55 milyar dolarlık bir enerji ithalatı, maden ithalatı yapmışız.

İthalata bağımlı olduğumuz alanlarda, yerli kaynakların artırılması noktasında, son 15 yıllık dönemimizde en yüksek yerli elektrik üretimi oranını geçen yıl yakaladık. Ama yetmez, hedef en az üçte iki.

Türkiye jeofizik haritasını 2018 yılına kadar tamamlayacak. Madencilik altyapısı itibariyle sahip olunan kaynakları göreceğiz.

Tüm Türkiye coğrafyasını, bitki örtüsünden topografik yapısına kadar röntgenini çekip madencilikte sahip olunan kaynakları göreceğiz.

Bir sonraki adım jeokimya haritası. Çok harika sonuçlar elde ettik. Türkiye’nin taşı da toprağı da altın.

Kaynak: www.lodoshaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir