Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, ‘Türkiye’de 15 milyar ton kömür kaynağı var. Bu kömür kaynaklarından, yerli kaynaklardan kömür üretimiyle Avrupa’nın ve dünyanın yüzde 40, yüzde 50’lerde ürettiği oranın şu anda Türkiye’de biz geçtiğimiz yıllarda yüzde 12-13’den yüzde 17-18’re taşımaya çalışıyoruz ama yine Avrupa ve dünyanın çok çok altında bu oranları yerli kaynaklarımız enerjide dışarıya bağlı olduğumuz için, yukarıya taşımak açısından daha verimli kullanma noktasında adımlar atmalıyız

Albayrak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca, Lüleburgaz ilçesindeki Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tesislerinde düzenlenen iftar programına katıldı. Parti üyeleri ile iftar yapan Albayrak, burada yaptığı konuşmada, ramazan ayının son günlerinde Trakya’da iftar yapmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Tüm dünyada istikrarsızlaştırma senaryoları ve oyunlarına Türkiye’nin hiç bir şekilde gelmeyeceğini belirten Albayrak, Türkiye’nin hayalleri ve idealleri olan bir ülke olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin daha fazla gelişmesi ve büyümesi için çalıştıklarını aktaran Albayrak, gece gündüz demeden mücadele edeceklerini belirtti. ‘Enerji hayatın kaynağıdır’ diyen Albayrak, ”Enerji, medeniyetin daha büyük ufuk açılması için olmazsa olmaz şartlarından biridir. Sanayi, üretim, istihdam, ekonomi diyoruz, her şeyin temelinde bir enerji vardır.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: www.memurlar.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir