Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Bu ülke güçlendikçe, büyüdükçe, kendi coğrafyasında söz sahibi oldukça, başkalarının at oynatmasını, söz sahibi olmasını engellemiş olacak. Başkalarının bu bölgede at oynatmasına engel oldukça onlar tabiri caizse kuduruyorlar, çıldırıyorlar. Yaptığımız büyük projelerle ilgili gıpta etmek yerine kıskançlık sergiliyorlar.” dedi.

Arslan, Doğubayazıt ilçesinde, Arkoz Madencilik Ağrı Çimento Fabrikası’nın temel atma törenine katıldı. Arslan, temelini attıkları fabrikada sadece inşaat döneminde değil, devamında da 500 kişiye iş verilmesinin hedeflendiğini söyledi. Yatırımın başkalarına da örnek olacağını ifade eden Arslan, şöyle konuştu:

Doğubayazıt ilçesinin Ağrı’ya, Iğdır’a ve İran’a bölünmüş yolla eriştiğine işaret eden Arslan, “Ancak ‘Bölünmüş yol bizim bölgemize yetmez’ dedik. Doğubayazıt-Iğdır yolunu sıcak asfalt hale getirecek ihaleyi şimdi yapıyoruz, hayırlı uğurlu olsun. Doğubayazıt-Taşlıçay arası yolun sıcak asfalt yapılmasıyla ilgili bütün hazırlığımız tamam o da hayırlı uğurlu olsun. Taşlıçay-Ağrı-Eleşkirt arası bölünmüş yolun standartının yükseltilmesi konusunda daha önce ihale yapmıştık, mahkeme süreçleri nedeniyle aksadı ama o da önümüzdeki ay netleşiyor, inşallah önümüzdeki ay onunda sıcak asfaltına başlıyoruz.” diye konuştu.

Karadeniz’den başlayıp, Artvin, Ardahan, Iğdır üzerinden gelen ana koridorun Doğubayazıt’tan hızlı bir şekilde Van’a, ülkemizin güneyine kadar inmesi lazım ki bu koridorda, bu coğrafyada ulaşım kolaylığından kaynaklı hareketlilik olsun, ticaret büyüsün. Bunun önündeki en büyük engel de Tendürek Dağları ve Tendürek Geçidi’dir. Sonbahar geldi mi nisan ayına kadar Tendürek Geçidi, geçit vermiyor. Size müjde olsun ki Tendürek geçit vermez olmaktan çıkacak, tünelle beraber inşallah geçit verecek. Tünelin projesini hazırlıyoruz ve devamında ihalesini yapacağız. Böylece Doğubayazıt merkez olmak üzere Iğdır’a ve ülkemizin kuzeyine, Çaldıran’dan Van’a, ülkemizin güneyine çok daha hızlı, çok daha kısa sürede çok daha ekonomik şartlarda erişmiş olacağız. Onlar aynı zamanda bu fabrikaların gelmesinin kolaylaştırıcısı olacaklar, bu fabrikalarda üretilen ürünlerin başka yerlere kolay sevk edilmesi anlamına geliyor. Sizin desteğiniz, duanız, kardeşliğiniz, birlik ve beraberlik duruşunuz olduğu sürece biz sizlere yarın bugünden daha fazla hizmet edeceğiz.”

Kaynak: www.yenisafak.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir