Eskişehir’de bir grup genç, kentin en verimli topraklarının bulunduğu Alpu Ovası’na termik santral projesini protesto etti. Gençler, kentteki heykellere gaz maskesi takıp, bunu sosyal medyada paylaşarak santrale olan tepkilerini gösterirken, Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Yılmaz Büyükerşen de “Kömürle çalışan bir termik santral kurmak adeta Eskişehir için bir cinayettir” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir’in Türkiye’deki yaşanabilir illerden ikincisi olduğunu ancak yapılacak olan termik santral ile kentin büyük bir çevre sorunuyla karşı karşıya kalacağını söyledi. Büyükerşen, “Türkiye’de yaşanabilir şehirler arasında ikinci olan ve yıllardan beri yaşanabilir şehirler araştırmasında hep ilk üçe giren Eskişehir ne yazık ki bu özelliğini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bunun sebebi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Eskişehir’de yapmak istediği kömürle çalışan termik santraldir.

Hemen şehir merkezinin burnunun dibinde denilebilecek kadar yakın olan bir alanda kömürle çalışan bir termik santral kurmak adeta Eskişehir için bir cinayettir. Kurulacak olan termik santral Eskişehir’i maalesef yaşanamaz hale getirecektir” diye konuştu.

Kaynak: www.mynet.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir