Söke’nin Yeşilköy Mahallesi’nde özel bir madencilik şirketi tarafından planlanan “Feldspat, Kuvars ve Kuvarsit Ocağı Kapasite Artışı Projesi” için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) yönetmeliği süreci devam ederken, halkın bilgilendirilmesi amacıyla toplantı düzenlendi. Toplantıya katılan mahalle sakinleri ve çevreciler “Madene hayır” dedi.

Söz konusu firmanın bölgede 360 hektarlık alanda madencilik faaliyeti devam ederken, 213 hektarlık bir alanda daha madencilik faaliyeti için kapasite arttırma talebi bulunuyor. Yılda 1.5 milyon ton daha maden çıkarmayı hedefleyen madencilik şirketinin ÇED sürecini takip eden ÇED firması yetkilisi Abdürrahim Polat, şirketin çevreye zarar vermeden maden çıkartıp rezervin bittiği yerleri yeniden toprakla kapattığını söyledi.

Söke ve çevresinde özellikle Beşparmak Dağları’nda yıllardır bölge halkı tarafından karşı çıkılan maden ocaklarına bir yenisinin daha eklenmesine, Sökeli doğa severler tepki gösterdi. ÇED sürecindeki toplantıya yoğun ilgi gösteren muhtarlar ve vatandaşlar, konuyla ilgili endişe ve tepkilerini dile getirdiler. Çok sayıda mahalle sakini ve çevre gönüllüsünün söz aldığı, birçok konunun tutanağa geçirildiği toplantıda, madenlerin bölgede oluşturduğu tahribat ile doğa ve insana verdiği zararlar yönünde endişeler dile getirildi. Bundan sonraki süreçte ÇED komitesi tarafından hazırlanacak rapor, ilgili Bakanlığa gönderilecek. Maden firmasının talep ettiği faaliyete ilişkin olumlu ya da olumsuz cevap çıkacak.

Kaynak: www.sesgazetesi.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir