DİSK’e bağlı Dev Maden Sen’in madencilik sektöründe yaptığı araştırma ve inceleme raporuna göre, şubat ayı içerisinde en az 5 madenci iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

DİSK’e bağlı Türkiye Devrimci Maden Arama ve İşletme İşçileri Sendikası’nın (Dev Maden Sen) hazırladığı rapora göre şubat ayı içerisinde Rize, Balıkesir, Elazığ, Aydın ve Bursa’da yaşanan iş cinayetlerinde 5 madenci hayatını kaybetti. Son yıllarda gizlenemeyecek kadar artan işçi ölümlerinin en net gerekçesinin aşırı kar hırsı ve sermayenin yeni biriktirme düzeni olduğu belirtilen raporda, “Sermaye ve iktidarı işçi ölümlerini engellemek yerine sorumluluğu işçilere yıkmanın yollarını aramakta ya da fıtrat diyerek iş cinayetlerini olağanlaştırmaktadır” denildi.

Dev Maden Sen’in hazırladığı raporda; iş cinayetlerinin önlenebilmesi için işçilerin örgütlenmesinin önündeki her türlü engel ve baskı ortadan kaldırılmadan, etkin bir denetleme ve uyarı sitemi kurulmadan, iş cinayetlerinin gerçek sorumluları yargılanmadan ve işçi sağlığı ve güvenliği eksikliklerinin caydırıcı cezalar ile cezalandırılmadan iş cinayetlerinin engellenmesinin mümkün olmadığının altı çizilirken, yaşanan iş cinayetleri şöyle sıralandı:

(03.02.2017) Serdar Dede (35) Kanadalı First Quantum Minerals şirketine bağlı olan Rize’nin Çayeli İlçesi Madenli Beldesi’nde Çayeli Bakır İşletmeleri’nde çalışan 35 yaşındaki Serdar Dede, iş makinesinin altında kalarak olay yerinde hayatını kaybetti.

(10.02.2017) Mehmet Ali Bulut Balıkesir’in Bigadiç ilçesi, Meyvalı Kırsal Mahallesi yakında kurulu özel bir bakır ve çinko işletmesinde, üzerine kaya düşerek ağır yaralanan maden işçisi Mehmet Ali Bulat, hastanede hayatını kaybetti. Diğer işçilerin haber vermesi üzerine olay yerine kurtarma ekipleri sevk edildi. Kayanın altından ağır yaralı olarak çıkarılan Bulut, 112 Acil Servis ekiplerince Dursunbey Devlet Hastanesine kaldırıldı. Bulut, hastanede yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

(22.02.2017) Ekrem Aksu (58) Elazığ’ın Alacakaya İlçesi Kapin bölgesindeki özel bir şirkete ait krom maden ocağında 22 Şubat günü akşam saatlerinde göçük meydana geldi. Meydana gelen göçükte Ekrem Aksu isimli maden işçisi hayatını kaybetti, 1 işçi de yaralandı. Alacakaya İlçesi İncebayır köyü Kapin bölgesinde akşam saatlerinde özel bir şirkete ait krom maden ocağında galeri içerisinde çalışan işçilerin üzerine 1,5 ton ağırlığında kaya parçası devrildi. Düşen kaya parçasıyla birlikte oluşan göçük sırasında bir işçi hafif yaralanırken, bir işçide 1,5 tonluk kayanın altında kaldı. Göçük altında kalan işçiyi kurtarma ekipleri ve çalışanlar çıkarttı. Kaza yerinde yapılan kurtarma çalışmaları sonucunda 1,5 tonluk kaya kütlesi altında kalan 58 yaşındaki Ekrem Aksu’nun cansız bedeni çıkartıldı. Yaralı işçi Maden Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

(23.02.2017) Mustafa Ünyer (55) Aydın’da kum ocağında çalışan kamyon şoförü, damperin elektrik tellerine değmesi sonucu hayatını kaybetti. Bölgede faaliyet gösteren özel bir kum ocağında kamyon şoförü olarak çalışan Mustafa Ünyer, kamyonun damperini kaldırdığı sırada, yüksek gerilim hattının geçtiği elektrik tellerine temas etti. Sürücü Ünyer, elektrik akımına kapıldı. Olayı görenlerin çabası Ünyer’i kurtarmaya yetmedi. Olay yerine çağırılan sağlık ekipleri, Mustafa Ünyer’in öldüğünü belirledi.

(24.02.2017) Mehmet Küçük (22) Bursa’da bir mermer ocağında gelen olayda çalışırken üzerine mermer kalıbı düşen 22 yaşındaki Mehmet Küçük yaşamını yitirdi. Olay, Orhaneli yolu üzerinde bulunan bir mermer ocağında meydana geldi. Ocakta çalışan Mehmet Küçük isimli işçinin üzerine 250 kilo ağırlığında mermer kalıbı düştü. İş arkadaşları tarafından olay yerine çağrılan 112 Ambulans ile Çekirge Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Küçük, doktorların tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamadı.

Kaynak: siyasihaber3.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir