Satışa çıkarılan Yenice HES’in de özelleştirilmesi sonrası devlet 79 santral satmış olacak. Bu satışlardan kasaya giren meblağ ise 40 milyarı lirayı geçmiş olacak.

Daha önce toplam 78 santrali satan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) son olarak Yenice HES’i satışa çıkardı. Bu satış da gerçekleştiğinde toplamda 79 santral satılmış olacak. Şu ana kadar devlet santral satışlarından 38 milyar (9,6 milyar dolar + 3,6 milyar TL) gelir sağladı. 2.1 milyarlık satış sözleşme aşamasında, bu satışların onaylanması ile birlikte satış geliri 40 milyarı geçecek.

Yenice HES dahil 8 HES’in satışı için ihale hazırlığı var. Satılacak 8 HES’in kurulu gücü 282 MW. Yapılmış satışlardaki rakamlar dikkate alındığında yeni satışlardan da 1.5 milyar civarında bir gelir elde edilebilecek. Bu gerçekleştiğinde toplam satış 42 milyar lirayı bulacak.

Elektrik piyasasında dağıtım tamamen özel sektörde. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye 21 bölgeye ayrılarak dağıtım işi özelleştirilmişti. Üretimde de özel sektörün payı artıyor. 80 bin MW’a yaklaşan kurulu gücün halen yüzde 75’i özel sektöre geçmiş bulunuyor. Özel sektör hem yeni santrallar kurarak hem de özelleştirmeden devlete ait santralları alarak payını hızla yükseltiyor.

Kaynak: www.dunya.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir