İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Selçuk Çevik, sektörün 5 aylık ihracat rakamlarını değerlendirdi. Çevik “İşlenmiş travertende ilk 5 ayda yüzde 21.8 artış gösterildi. İşlenmiş mermerde yüzde 4.4’lük bir artış gerçekleşti” dedi. Sektör için daha güçlü bir lobi gerektiğinin alçını çizen Çevik, Türk doğal taş sektörünün uzak pazarlarda daha etkili bir şekilde büyümeyi sürdürmesi gerektiğini kaydetti.

Mermerin taşınması zor bir maden olduğuna dikkat çeken Çevik, “Yaklaşık 161 ülkeye mermer ihracatı gerçekleştiriyoruz. Türkiye’de deniz taşımacılığı uygun ancak kara taşımacılığı pahalı. Bu nedenle limanlardan uzak olan bölgelerde yakıt teşviki almak sektöre katkı sağlayacaktır” dedi. Çevik, en uzak pazarlardan biri olan Avustralya’nın ihracat yapılan ülkeler içinde 10’uncu sırada yer aldığını kaydederek şunları söyledi: “Türk firmaları, son dönemlerde yöneldikleri uzak pazarlardaki payını arttırmaya devam ediyor. 2 yıldır ucuzlama trendinde olan petrol fiyatlarını fırsata çeviren sektör, traverten ihracatında Amerika, Çin, Kanada, Hindistan, Güney Afrika Cumhuriyeti ilk sıralarda yer alıyor.”

Ülkemizde çıkan doğal taşların çok kaliteli ve çok çeşitli olduğunu anlatan, Çevik, Türk şirketlerinin son yıllarda kalite anlamında kendilerini çok geliştirdiklerini ve diğer ülkelerle rekabet edebilecek seviyeye ulaştıklarını vurguladı. İMİB Yönetim Kurulu Üyesi Çevik, Türk doğaltaşının tercih edilmesinin diğer bir nedenin ise İtalya ve İspanya taşlarına göre çok daha uygun rakamlara malzeme satılması olduğuna dikkat çekti. Çevik, line’larda yaşanan sorunların geçici olduğunu ve kısa zamanda çözüme ulaşacağını ifade etti.

Kaynak: www.hurriyet.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir