Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, doğaltaş konusunda çeyrek asır önce İtalya ve Türkiye arasında yaşanan durumun, şimdi Türkiye ve İran arasında yaşandığına dikkat çekerek, Türkiye’nin tasarım ve uç ürüne yönelmemesi halinde pazarlarını İran’a kaptırma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağına dikkat çekti.

Türkiye’nin doğaltaşta dünya pazarlarına girdiği dönemde İtalyanların Türk mallarını çok ciddi fiyatlarla dünyaya sattığını hatırlatan Kaya, “Dolayısıyla pazar anlamında Türkiye çok önemli bir mirasa kondu. Bizler devreye girdiğimizde İtalyanlar rekabet şansları olmadığını gördüklerinden tasarıma ve uç ürüne yöneldiler. Biz, bin satıp 100 alırken, onlar 100 satıp bin alır hale geldiler. Bugün, biz o zamanki İtalya konumundayız, İran ise o günkü Türkiye konumunda. Doğaltaşta renk çeşitliliği ve rezervleri ile pazarda çok hızlı ilerliyor. Türkiye, İtalya’nın yaptığını yapamazsa pazardaki payı küçülür” diye konuştu.

Madencilik sektörünün 2023 yılı için koyduğu 15 milyar dolarlık hedefe ulaşması için de daha fazla katma değerli ürüne yönelinmesi gerektiğine dikkat çeken Kaya, “Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenen URGE desteklerini en verimli şekilde ve sektörün geleceğine yön verme adına geçen yıl başlattığımız ‘işlenmiş doğaltaş’ konulu projemiz ilerliyor. Afyon’daki projenin tamamlanmasının ardından 2 proje daha yapmak istiyoruz” dedi.

Kaynak: www.gumruktv.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir