Dünyanın en büyük kömür madeni şirketi olan Coal India, şirkete ait 37 kömür madenini kapatma kararı aldı. Kararın nedeni ise güneş enerjisi kullanımının daha ucuz hale gelmesi.

Her yıl hava kirliliğine bağlı hastalıklar nedeniyle 1.1 milyon kişinin hayatını kaybettiği Hindistan, son dönemde, başta güneş enerjisi olmak üzere, yenilenebilir enerjiye yaptığı yatırımlarla ön plana çıkıyor. Ülkenin yeni enerji politikasına paralel bir hamle de dünyanın en büyük kömür madeni şirketi Coal India’dan geldi. Hindistan’daki kömürün yüzde 82’sini üreten dev şirket ülkede işletmekte olduğu kömür madenlerinden 37’sini kapatma kararı aldı.

Geçtiğimiz hafta Hindistan hükümeti yaptığı açıklamayla ülkede kurulması planlanan bazı kömür santrallerinin inşaatına başlanmayacağını duyurmuştu. Bu açıklamadan sadece bir hafta sonra Hindistan’daki tüm kömür madenlerinin yüzde 9’una tekabül eden 37 adet maden işletmesinin faaliyetini durdurduğunu duyuran Coal India, geçtiğimiz yıllarda güneş enerjisine 1 milyar doların üstünde yatırım yapacağını açıklamıştı. Şirketin aldığı bu kararların arkasındaki en önemli etken ise Hindistan’ın uyguladığı agresif yenilenebilir enerji yatırımları ve teşvikleri olarak görülüyor.

Kaynak: www.sanalbasin.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir