Madencilik, emlak ve mühendislik alanlarında bir imparatorluğa sahip İsrailli iş adamı Beny Steinmetz, dünyanın en zenginleri arasındaki Georg Soros’a 10 milyar dolarlık dava açtı.

İsrailli madencilik kralı Beny Steinmetz, karalama kampanyası yürüterek şirketlerinin Gine’de bulunan bir maden yatağı üzerindeki haklarını ve birçok iş fırsatını kaybetmesine neden olduğu gerekçesiyle dünyaca ünlü spekülatör George Soros hakkında 10 milyar dolarlık dava açtı.

Merkezi Birleşik Krallık’ta yer alan Beny Steinmetz Group Resources Ltd.’nin (BSGR) cuma günü mahkemeye sunduğu gerekçeye göre Soros, Gine hükümet yetkilileri, hukuk fimaları ve araştırmacıları fonlayarak BSGR’nin Nisan 2014’te Simandou maden yatağını kaybetmesine neden oldu.

Soros’un “yolsuzluk” suçlamaları karşısında ilk defa yasal yollara başvuran BSGR, ünlü spekülatörün Rusya’da 1998’de yürütülen bir iş kaynaklı oluşan garezi ve İsrail’e karşı düşmanca tutumu nedeniyle bu suçlamaları yaptığını savundu:

“Steinmetz’in başarısı, İsrail hayatı ve kültürel yaşamının tanıtımını büyük bir tutukuyla yapması Soros’a göre bir lanet. Kendisi ayrıca İsrail’e karşı uzun süredir beslediği kini ile de biliniyor. Soros’un suistimal ettiği finansal nüfuzu, kendisine Gine’nin resmi süreçlerinde güç sağlıyor. Gine üzerinde hiçbir ekonomik menfaati olmayan Soros’un tek motivasyonu garezi.” Konuyla ilgili olarak Soros’un sözcüsü Michael Vachon, herhangi bir açıklama yapmadı ve sorulara yanıt vermedi.

Kaynak: www.businessht.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir