Orta Amerika ülkesi El Salvador’da çevreyi, özellikle su kaynaklarını korumak amacıyla metal madenciliği yasaklandı. El Salvador böylece metal madenciliğini tamamıyla yasaklayan ilk ülke oldu.

El Salvador Kongresi’nde alınan yasak kararı çerçevesinde yer altı, yer üstü ve elle madencilik yapılamayacak. Karara göre, çoğunlukla siyanür ve cıvanın sürece dahil olduğu maden arama, çıkarma ve işleme faaliyetleri yasaklandı. Ülke metal madenciliğini yasaklayarak bir ilke imza attı. Diğer yandan, ülkede tuz çıkarılmasının yanı sıra taş ve kum madenciliği yapılmaya devam ediliyor.

Altın, gümüş ve bakır açısından zengin yer altı kaynaklarına sahip El Salvador’da 2008’den bu yana yeni maden ocaklarının açılmasına izin verilmiyor. Metal madenciliğinin San Sebastian’da su kaynaklarını kirletmesinin ardından baş gösteren temiz su krizi üzerine dönemin Devlet Başkanı Antonio Saca, yeni madenlerin açılması için yapılan başvuruları reddetmeye başlamıştı. Kabul edilen bir karar olmamasına rağmen, hükümet de yeni maden açılmasına izin vermemişti.

Kaynak: www.ntv.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir