Şubatta enerji ve madencilik sektörlerinde 170 proje için yatırım teşvik belgesi verildi. Belge alan projelerin sabit yatırım tutarı 1 milyar 585 milyon lira olarak hesaplandı.

Enerji ve madencilik sektörlerinde şubat ayında 170 proje için yatırım teşvik belgesi düzenlendi. Ekonomi Bakanlığı verilerine göre, şubatta tarım, imalat, hizmet, enerji ve madencilik sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerin 466 yatırımı, teşvik belgesi almaya hak kazandı. Bu dönemde enerji ve madencilik sektörlerinde 170 projeye yatırım teşvik belgesi verildi. Belge alan projelerin sabit yatırım tutarı toplam 1 milyar 585 milyon lira olarak hesaplandı. Enerji ve madencilik yatırımları için düzenlenen toplam 170 teşvik belgesinin 163’ü tamamen yeni yatırımlar için düzenlendi.

Söz konusu sektörlerdeki yatırımlar içinde sabit yatırım tutarı en yüksek proje, 236 milyon lira ile İskenderun Enerji Üretim ve Ticaret AŞ’ye ait Termik Santral Azotoksit Giderim Ünitesi yatırımı olurken, onu 167 milyon lira ile TÜMAD Madencilik Sanayi ve Ticaret AŞ’nin istihraç ve işleme yatırımı ve 128 milyon lira ile Çelikler Seyitömer Elektrik Üretim AŞ’nin 612 megavatlık termik santral modernizasyon yatırımı izledi. Bu yatırımların gerçekleştirilmesiyle enerji ve madencilik sektörlerinde 643 kişiye istihdam sağlanması hedefleniyor.

Kaynak: www.milliyet.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir