BP’nin raporuna göre global enerji piyasası 2035’e kadar her yıl genel dünya ekonomisinin yarısından az büyüyecek ama bu süredeki kümülatif büyüme yüzde 30’u bulacak. Bu süreçte fosil yakıtlar piyasanın hakimiyetini elinde tutacak.

BP, enerji sektörünün gelecek trendleri hakkında önemli veriler içeren ‘Enerji Görünümü 2017’ rapor verilerini, Enerji Uzmanları Derneği işbirliğiyle düzenlenen Enerjinin Geleceği Panelinde açıkladı. ‘BP Enerji Görünümü 2017’ raporuna göre, global enerji talebinin yılda ortalama yüzde 1,3 artışla 2035’e kadar yüzde 30 civarında yükseleceği öngörülüyor. Enerji talebindeki bu artışın, global GSYİH’de beklenen yıllık yüzde 3,4 artıştan daha düşük olacağı açıklanırken, kömür, petrol ve doğalgazın ise 2035’e kadar ana enerji kaynakları olarak kalacağı belirtiliyor.

Doğalgazın petrol ve kömürden daha hızlı gelişme gösterdiğinin belirtildiği raporda, hızla yaygınlaşan LNG’nin global düzeyde entegre olmuş bir doğalgaz pazarı oluşturacağı ifade ediliyor. Yanmaz enerji kullanımını 2030 itibarıyla talep artışının ana kaynağı olarak gösteren rapora göre, yenilenebilir enerji kaynaklarının önümüzdeki 20 yılda dört kat gelişeceği, global kömür tüketiminin de zirve yapacağı öngörülüyor. Karbon emisyonlarının son 20 yılın oranlarının üçte birinden daha az bir artış gösterdiğine dikkat çekilen raporda, karbon emisyonlarının devam ettiği ve farklı aksiyonlar alınması gerektiğinin altı çiziliyor.

Kaynak: www.dunya.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir