Ermenek Asliye Hukuk Mahkemesi, 28 Ekim 2014 tarihindeki maden ocağı kazasında hayatını kaybeden ve cesedi 33 gün sonra toprağın altından çıkartılan işçi Mehmet Baha’ın ailesinin açtığı tazminat davasını sonuçlandırdı. Mahkeme, maden ocağı sahibi iki şirketin, Baha’nın anne ve babasına 100’er bin TL, 6 kardeşine de 40’ar bin TL tazminat ödenmesine karar verdi.

Karaman’ın Ermenek ilçesindeki maden ocağında meydana gelen su baskını sonucu, 18 işçi göçük altında kalarak hayatını kaybetti. Ölenlerden Baha’nın ailesi, olayda denetim yönünde ağır kusuru olduğu iddiasıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile maden sahibi Has Şekerler Madencilik ile Ermenek Cenne Linyit Kömür İşletmesi aleyhine tazminat talebiyle dava açtı.

Davanın karar duruşması 26 Aralık 2017 tarihinde Ermenek Asliye Hukuk Mahkemesi’nde yapıldı. Mahkeme, davalılar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yönünden görevsizlik kararı verdi. Mahkeme, Ermenek Cenne Linyit Kömür İşletmesi ve Has Şekerler Madencilik’i tazminat ödemeye mahkûm etti. Mahkeme, Baha’nın anne ve babasına yasal faiziyle birlikte,100’er bin TL, 6 kardeşine de 40’ar bin TL tazminat ödenmesine hükmetti.

Kaynak: www.hurriyet.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir