TMMOB Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Genel Başkanı Baran Bozoğlu, Eskişehir’in Alpu ilçesinde yapılması planlanan kömür yakıtlı termik santrale ilişkin, “Kimileri bu tesisin çok teknolojik olacağını söylüyor ama şunu açıkça vurgulamak lazım, dünyadaki en geri teknoloji termik santrallerdir.

Bozoğlu, ÇMO Ankara Şube Başkanı İlkim Yiğit ile Eskişehir Kent Konseyi’nde düzenlediği basın toplantısında, kentin en verimli topraklarının bulunduğu Alpu Ovası’nda kurulması planlanan termik santralin bittiğinde Türkiye’nin en büyük termik santrali olacağını söyledi.

Bu termik santralin yılda yaklaşık 8 milyar kilogramlık bir karbondioksit salınımı oluşturacağını savunan Bozoğlu, şöyle konuştu:”Eskişehir’de toplamda bin 80 megavatlık devasa bir termik santral planlanıyor. Yılda 6 milyon 316 bin 812 ton kömür yakılacak ve 8 milyar kilovat/saat elektrik üretecek. 450 futbol sahası büyüklüğünde kül depolanacak. Yani devasa bir kül depolama sahasına atıklar konulacak. Ayrıca bin 500 futbol sahası büyüklüğünde enerji üretim alanı olacak.”

Kaynak: www.haberler.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir