Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ve Türkiye Kömür İşletmeleri’nin (TKİ) özelleştirilmesinin önünün açan torba yasa tasarısına karşı tepkiler sürüyor. Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) başkanı özelleştirmenin ölüm anlamına geldiğini belirtti.

Evrensel’de yer alan habere göre, TTK’de örgütlü Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS), gelişmeler üzerine Genişletilmiş Başkanlar Kurulu’nu olağanüstü toplayarak eylem kararı almıştı. GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci ile Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreter Satılmış Uludağ, Genel Mali Sekreter Adnan Tıska, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Kahraman Kabasakal ve GMİS’e bağlı Kardon, Kozlu, Üzülmez, Armutçuk, Merkez Servisleri, Amasra Şubelerinin başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, TTK Üzülmez Müessesesi’nda çalışan maden işçilerini ziyaret ederek eylem süreci ile ilgili bilgi verdi.

GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, TTK’nin bir çakıl taşının dahi özelleştirilmesine izin vermeyeceklerini belirterek “Çünkü özelleştirme ölüm demektir. Bu yasa tasarısı derhal geri çekilmelidir. Eğer Hükümet bu sese kulak vermezse 1990-1991 ve 1994 yıllarında olduğu gibi madenciler ve bölge halkı olarak tek yürek, tek ses meydanlarda olacağız. Atalarımızın bize emaneti olan maden ocaklarımıza, işimize, aşımıza, ülkemizin ve milletimizin geleceğine sahip çıkacağız” dedi.

Kaynak: sendika62.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir