Türkiye Maden İşçileri Sendikası, Alman Maden Kimya Enerji İşçileri Sendikası işbirliğiyle iki gün süren eğitim semineri düzenledi

301 maden işçisinin yaşamını yitirdiği Soma’da Türk-İş’e bağlı Türkiye Maden İşçileri Sendikası ile Alman IG BCE Sendikası işbirliğiyle seminer düzenlendi. İş gücü madenciliğe dayalı olan ve 15 binin üzerinde madencinin bulunduğu Soma’da iş kazalarını minimuma indirmek için Soma Maden İş Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen seminerde ’Türkiye ve Almanya maden iş kollarında işçi sağlığı ve iş güvenliği’ konuları ele alındı. Seminerde Alman RAG Maden Şirketi eğitimcilerinden Dieter Mantwill, Metin Ayçil ve IG BCE Sendikasından Michael Mersmann konuşma yaptı.

Program öncesi konuşan Maden İşçileri Sendikası Genel Sekreteri Tamer Küçükgençay, “Maden işçiliğinin günümüzde ülkemiz için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Açıklanan son verilere göre, 15 milyar ton bilinen kömür rezervlerimiz var. Bu rakam güzel bir rakam olarak görünse de bu kömürü üretirken meydana gelebilecek kazalar da bizleri endişelendiriyor. Biz kamu ve özel sektör yöneticilerinden önce insan diyerek üretim yapmalarını bekliyoruz” dedi.

Kaynak: www.trhaberler.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir