İstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji Bölümü öğrencileri, Türkiye’nin ilk ve tek UNESCO sertifikalı Kula Jeoparkı’nda uygulamalı eğitim aldı.

Ünlü Prof. Dr. Celal Şengör, İTÜ’lü öğrencilere Jeopark alanında yer alan volkanik oluşumlar ve tarihten bu zamana kadar yazılı olan kaynaklardan örnekler vererek coğrafik oluşumları öğrencilerine anlattı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji Bölümü öğrencileri, Dünya’da volkanik topografyası ile eşine az rastlanır yeryüzü oluşumlarını içinde barındıran UNESCO Sertifikalı Kula Jeopakı’nı ziyaret etti. İTÜ Jeoloji Bölümü öğrencileri derslerde gördükleri konuları uygulamalı olarak görebilmeleri için bir haftalık gezi programında Ayvacık ve Alaşehir’den sonra Kula Jeopark Sahası’na geldiler. Öğrenciler, büyük bir merakla gezdikleri Kula Peribacaları, Çakırca Mahallesi’nde yer alan sütun bazaltları, Kula Divliti ve Sandal Volkan Konisi’ni ziyaret etti. İTÜ öğrencilerine Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Mimar Azmi Açıkdil, Prof. Dr. Celal Şengör, Prof. Dr. Boris Natalin, Prof. Dr İlhan Kayhan, Doç. Gürsel Sunal ve araştırma görevlileri eşlik ederek yer yapısı hakkında bilgi verdiler.

Profesör Doktor Celal Şengör, Kula’nın jeolojik yapısı hakkında kısa bir bilgi vererek, “Kula Çok klasik bir yer, Kula, milattan sonra 24. yıldan sonra Dünya’da sönmüş volkan alanı olarak ilk tanımlanan yerdir. Kula’da volkan topografyası olarak tüm öğeleri ile çok güzel görünmektedir. Bizde öğrencilerimize bunu göstermek istedik” dedi.

Kaynak: www.haberler.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir