JESDER (Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği); Jeotermalin önemi ve kullanımı, jeotermalin çevreye etkileri gibi konularda halkı bilinçlendirme toplantılarına başlıyor. “Jeotermal İle Yaşamak” konulu halkı bilinçlendirme toplantısı 11 Mart 2017 Cumartesi günü Aydın’ın Germencik ilçesinde Belediye Konferans Salonunda gerçekleşecek. Santral yatırımcıları, yerel yöneticiler, basın ve halkın da katılacağı toplantıda, JESDER Başkanı Sayın Ufuk Şentürk ve Jeotermal sektörünün önde gelen yatırımcıları, Jeotermal çalışmalar nedeniyle tedirgin olan yöre halkının önyargılarını kırarak, sektör hakkında yanlış bilinenlere açıklık getirecek.

Türkiye’de EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) üretim lisansına sahip, jeotermal enerjiyle elektrik üreten yatırımcı şirketlerin bir araya gelmesiyle kurulan JESDER (Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği), kamuoyu bilgilendirme çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Jeotermalin önemi ve kullanımı, jeotermalin çevreye etkileri gibi konularda halkı bilinçlendirme toplantılarına başlayacak olan JESDER, ilk olarak Germencik halkı ile buluşuyor. “Jeotermal İle Yaşamak” konulu toplantı 11 Mart 2017 Cumartesi günü Aydın’ın Germencik ilçesinde Belediye Konferans Salonu’nda gerçekleşecek.

Jeotermal enerjinin çevreye olası etkileri ve santrallerde uygulanması kanunen zorunlu olan çevresel tedbirlerin ağırlıklı gündemi oluşturacağı toplantıya; Aydın Valisi Sayın Ömer Faruk Koçak, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Özlem Çerçioğlu, Germencik Belediye Başkanı Sayın Ümmet Akın, Germencik Kaymakamı Sayın Ayhan Işık, İncirliova Belediye Başkanı Sayın Gürşat Kale ve İncirliova Kaymakamı Sayın Ediz Sürücü’ nün teşrif etmeleri bekleniyor. Ayrıca, Aydın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden üst düzey yetkililer de toplantıda yer alacak.

JESDER (Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği) Başkanı Sayın Ufuk Şentürk’ün açılış konuşmasını gerçekleştireceği toplantıda; Maren Enerji Genel Müdürü Sayın Mehmet Şişman, Karizma Enerji Genel Müdürü Sayın Kubilay Çevik ve Güriş Holding Efeler JES İşletme Müdürü Sayın Necati Bayrakoğlu halkı “Jeotermal çalışmalar için kullanılan arazi miktarı ve Yönlü Sondajlar”, “Yapılan Çalışmalarda Gözlenen Buhar Ve Gaz Salınımının İçeriği”, “Yatırımların Ekonomiye Katkıları”, “Yatırımcılar Tarafından Yapılması Planlanan Sosyal Projeler” “İkincil Jeotermal Yatırımlar (Isıtma-Soğutma, Seracılık, Termal Turizm)” gibi konularda bilinçlendirmeye çalışacaklar.

Kaynak: www.aydingazete.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir